Fatih Altaylı’dan Diyanet’e Soru: “Bu Sapkınlığın Nedeni Ne?”

Gazeteci Fatih Altaylı, kendi sitesi üzerinden yayınladığı köşe yazısında Diyanet İşleri Başkanlığı’na sapkınlık sorusu yöneltti ve son zamanlarda artan vakaların ciddiyetler araştırılması gerektiğini söyledi. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde müftü …

Fatih Altaylı’dan Diyanet’e Soru: “Bu Sapkınlığın Nedeni Ne?”

Gazeteci Fatih Altaylı, kendi sitesi üzerinden yayınladığı köşe yazısında Diyanet İşleri Başkanlığı’na sapkınlık sorusu yöneltti ve son zamanlarda artan vakaların ciddiyetler araştırılması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde müftü olarak görev yapan 37 yaşındaki Halil B’nin 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz ettiği gerekçesiyle tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Gazeteci Fatih Altaylı, Şanlıurfa’daki olayı hatırlatarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na son günlerde kurum personellerinde artan sapkınlığın nedenini sordu.

“Bu durum bardağı taşıran son damla olmalı ve Diyanet İşleri Başkanlığı çok acil bir araştırma başlatmalı. “Kur’an kurslarında, cemaat ve tarikat okul ve yurtlarında, teşkilatın bazı mensuplarındaki bu sapkınlığın nedeni ne?” diye araştırmaları şart.”

“Gün geçmiyor ki, bu saydıklarımdan birinde bir “cinsel saldırı” bazen kız ama genelde erkek çocuklara yönelik bir cinsel saldırı, bir taciz, tecavüz vakası, bir ırza tasaddi vakası ortaya çıkmasın.”

“Bir değil, iki değil, üç değil… Sözde dinî eğitim kurumlarında, bunlara bağlı yurtlarda ve artık doğrudan resmî diyanet teşkilatında bunlar oluyor ve bazıları artık saklanamaz hale geliyorsa, bu araştırılmaya değer bir mesele, çözülmesi gereken bir sorundur.”

“Yıllarca kiliseye özgü bir sorun zannedilen bu sorunun, sadece kiliselere değil farklı dinlerin kurumlarında da bir sorun olduğu atık saklanamaz bir durumdur. İncelenmesi farzdır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.