Faizsiz Evlilik Kredisi İçin Beklenen Adım Atıldı: Aile ve Gençlik Fonu Kuruluyor

Dünyaevine girmek isteyen çiftlerin heyecanla beklediği, iki yıl geri ödemesiz 150 bin TL faizsiz evlilik kredisini için beklenen haber geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ‘yeni yıldan önce hayata geçirmeyi bekliyoruz …

Faizsiz Evlilik Kredisi İçin Beklenen Adım Atıldı: Aile ve Gençlik Fonu Kuruluyor

Dünyaevine girmek isteyen çiftlerin heyecanla beklediği, iki yıl geri ödemesiz 150 bin TL faizsiz evlilik kredisini için beklenen haber geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ‘yeni yıldan önce hayata geçirmeyi bekliyoruz’ demişti. Evlilik kredisini fonlaması planlanan Aile ve Gençlik Fonu’nun kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 

İşte, detaylar…

Evlilik kredisi için beklenen adım atıldı: Evlilik kredisini fonlaması planlanan “Aile ve Gençlik Fonu” kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Geçtiğimiz günlerde iki yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin TL faizsiz ‘evlilik kredisini’ fonlaması planlanan Aile ve Gençlik Fonu’nun kurulmasını öngören kanun teklifi Meclis’e iletilmişti. Daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, konuya ilişkin açıklama yaptı ve artık son kararın mecliste olduğunu belirtti:

Meclise gönderdik, top mecliste, biz tüm çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz. Deprem bölgesi için pilot proje olarak başlatıyoruz. Akabinde de genişleteceğiz. Gençlerimizin beklediği bir müjdeydi.

Beklenen haber geldi: Aile ve Gençlik Fonu kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

İşte, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı o mesaj:

Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Attığımız her adımda aile müessesesini güçlendirmeye ve gençlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun.

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aile ve Gençlik Fonu’nun amacı belirlendi!

Aile ve Gençlik Fonu; aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması amacını taşıyor.

Aile ve Gençlik Fonu yönetim kurulu 5 kişiden oluşacak. Kurul kararları oy çokluğu ile alacak.

Aile ve Gençlik Fonu yönetim kurulu başkanı Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olacak. Kurul, yönetim kurulu başkanı ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından oluşacak.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Ne?

Kanun kapsamında, yeni evlenecek gençlere 150 bin TL iki yıl geri ödemesiz, faizsiz 48 ay vadeli kredi verimesi öngörülüyor. Daha önce yapılan açıklamalar, evlilik kredisinde gelir, yaş, sabıka gibi kriterlerin olacağına işaret ediyor. 

18-27 yaş aralığındaki çiftlere yönelik çalışma kapsamında, pilot bölge olarak belirlenen deprem bölgesinde yaş kriteri gibi bazı kriterlerin aranmayacağı öngörülüyor. 6 Şubat depreminden etkilenen illerde başlayacak olan uygulama, zamanla Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.

Evlilik Kredisi Başvuru Tarihi Belli Oldu mu?

Başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilecek olan Fon’un evlilik kredisi miktarı her yıl artacak. 

Evlilik kredisi başvuru şartları ve tarihine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fonun kurulmasının ardından evlilik kredisine ilişkin adımların da önümüzdeki dönemlerde atılması bekleniyor.

Evlilik Kredisi Projesi Ne Zaman Başlayacak?

Evlilik kredisi şartları ve başvuru tarihlerinin yanı sıra projenin başlangıç tarihine ilişkin de henüz kesin bir tarih verilmedi. Bakan Göktaş, daha önceki açıklamalarında projenin yeni yıldan önce hayata geçirilmesini beklediklerini de ifade etmişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.