Facebook Çalışanları İsyanda!

Facebook Çalışanları İsyanda!

Dünyada yaygınlığı artan korovirüs, Facebook çalışanlarını da canından bezdirdi. Farklı farklı ülkelerde görev yapan 200’den fazla Facebook çalışanı, şirket CEO’su Mark Zuckerberg’e hitaben açık mektup yayımladı. Mektupta, çalışanlar koronavirüse yakalanma riskine rağmen kendilerini ofisten çalışmaya zorlamakla suçlayan ifadelere yer verdiler. Ayrıca mektupta, Facebook’un “kârlarını korumak için insanların hayatını gereksiz bir şekilde riske attığı” iddia ediliyor.

Evden çalışmaya izin verecek yeni düzenlemelerin yapılmasını isteyen Facebook çalışanları, “risk ödemesi” gibi yeni haklar talep ediyorlar. Mektupta şu ifadelere yer verildi;  “İçerik moderatörlerine aylarca evden çalışma izni verdiniz. Facebook’u nefret söylemi ve dezenformasyondan uzak bir yer olarak tutmak için artan baskılar karşısında bizi evden çalışmaya zorladınız. Facebook’un bize ihtiyacı var. Bunu kabul etmenizin ve yaptığımız işi takdir etmenizin zamanı geldi. Kâr için sağlığımızı ve emniyetimizi feda etmek ahlak dışıdır.”

“TARTIŞMA DÜRÜSTLÜKLE YAPILMALI”

Şirket sözcüsü “Şirket içinde açık bir diyaloğa inanıyoruz. Ama bu tartışmaların dürüstlükle yapılması gerekir. Salgın döneminde 15 bin küresel içerik moderatörünün çoğu evden çalışıyor ve çalışmaya da devam edecek” dedi.

Şirket Ağustos’ta personelin 2021 yazına kadar evden çalışabileceğini açıklamıştı. Ancak sosyal medya devi, topluluk kurallarının ihlali, spam, çocuk tacizi ve dezenformasyon gibi içeriğin engellenmesi için Accenture ve CPL gibi şirketlerle çalışıyor. Bu şirketlerin binlerce çalışanı var.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.