Evinizin Havasını Temizleyecek 10 Salon Bitkisi

Evinizin Havasını Temizleyecek 10 Salon Bitkisi

Havayı temizleyen bitkiler: Çoğu zaman göremediğiniz mikroplar ve toksinler en zararlı olanlardır. Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz ev veya ofis gibi ortamlarda soluduğunuz havayı bu bitkilerle temizleyebilirsiniz. Böylece daha rahat nefes alabilir ayrıca dekorasyonunuza da harika detaylar eklemiş olursunuz.

1. Aloe Vera

Aloe vera kendisinden beklenmeyecek derecede büyülü, küçük bir bitkidir ve içinde yer alan jeli özellikle vücuttaki küçük kesik ve yanıkların tedavisi için kullanılır. Bunların yanı sıra Aloe Vera’nın içindeki jel; krem, şampuan, sabun ve çeşitli ilaçların içinde de kullanılır. Aloe Vera’nın becerileri bunlarla sınırlı değil, o aynı zamanda bir hava temizleyici. Eğer bitkinin yaprakları üzerinde ufak kahverengi lekeler görürseniz, bu, havanın kirli olduğu anlamına gelir.

Aloe Vera’yı mutfak pencerenizin önüne yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, salonunuzda orta sehpanın üzerine veya vitrin rafına yerleştirerek dekoratif bir tamamlayıcı gibi de kullanabilirsiniz. Ancak bitkinin direkt olarak güneş ışığı almamasına dikkat etmelisiniz. Çok fazla sulamamalı ve evinizin fazla rüzgar alan bölgelerinden uzak tutmalısınız.

2. Benjamin Çiçeği

Boyu 2 ila 10 metre arasında değişen uzun boylu bitki, her ne kadar dışarıda bakmak için uygun gibi görünse de, aslında iç mekan için oldukça uygundur ve salonunuza şıklık katmada da üzerine yoktur. Fazla bir bakım gerektirmez, dayanıklıdır, sadece sevginizi ister ve güzelliğinin yanı sıra bir de evinizin havasını temizler. Benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi kirletici maddeleri temizleme özelliğine sahip Benjamin’i dilerseniz bahar aylarında balkonunuza da çıkarabilirsiniz. Ancak sıcaklıklar donma seviyesine geldiğinde mutlaka içeri almalısınız.

3. Duvar Sarmaşığı (İngiliz Sarmaşığı)

Bu her daim yeşil kalan bitki, iç mekan koşullarına çok iyi uyum sağlamıştır ve bakımı da oldukça kolaydır. Evinizin en aydınlık köşesi sarmaşığınız için en uygun yerdir ve toprağı kurudukça sulamanız yeterlidir. Özellikle askılı saksılar için çok uygun olan sarmaşığı pencerenize yakın bir yere asarsanız, dalları uzadığında duvarınızı da saracak ve tablo gibi bir görüntü ortaya çıkacaktır. Ancak Duvar Sarmaşığı hem insanlar hem de hayvanlar için zararlıdır ve kesinlikle yenilmemesi gerekir. Ayrıca sap kısmındaki kimyasallar, insanlarda, özellikle de hassas cilde sahip olanlarda ciddi kontak dermatite (bir tür deri iltihabı) neden olabilir. Bu nedenle evinizde evcil hayvanınız veya çocuğunuz varsa dikkatli olmalısınız.

4. Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği, bulunduğu ortama uyum sağlayabilen çok yönlü bir bitkidir. Annelerin gözdelerindendir, bu yüzdendir ki aslında birçoğumuz onu küçüklüğümüzden tanırız. Çoğu kişi balkonuna veya salonunda orta sehpa üzerine tamamlayıcı bir dekor olarak yerleştirse de, aslında askılı bir saksı için daha uygundur; çünkü yaprakları uzadıkça aşağı doğru sarkmaya başlar. Seramik veya ahşap dekoratif görünen bir askılı saksıya koyduğunuzda yaprakları büyüyüp aşağı doğru sarkar ve bu çok hoş bir görüntü yaratır. Bazen zarif, beyaz çiçekler açtıkları bile görülmüştür. Havadaki kirliliği de temizleyen bu faydalı bitkiyi haftada 2-3 kez sularsanız sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

5. Paşa Kılıcı

Bakımı en kolay salon bitkilerinden biri olan Paşa Kılıcı’nı arada sırada sulamayı unutsanız bile sorun olmaz, hala ilk aldığınız günkü gibi capcanlı görünmeye devam eder. Bu nedenle çiçek yetiştirmeye yeni başlayanlar veya unutkanlar için uygun bir bitkidir. Yaprakları sadece havadaki kirletici maddeleri temizlemekle kalmaz, ağrı ve tahrişleri tedavi etmek için ilaç yapımında da kullanılır. Ancak yaprakların yenilmemesi gerekir. Işığı sever, ancak evinizin direkt güneş ışığı almayacak bir yerine yerleştirmeniz daha iyi olur.

6. Salon Sarmaşığı

Hızla büyüyen salon sarmaşığı iç mekanda bakıldığında 2,5, bahçede bakıldığında ise 8 metreye kadar uzayabilen tırmanıcı bir bitkidir. Sarmaşık; parlak sarı ve yeşil tonlarında, hafif mumlu, kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Yaprakların büyüklüğü ise yetiştirildiği yere bağlıdır. Beyaz-yeşil benekli veya yeşil lekeli krem renk yapraklı gibi birçok farklı türü bulunur ve hepsi de ortama farklı bir canlılık katar. Havada bulunan benzen ve karbonmonoksiti temizleyen Salon Sarmaşığının aynı zamanda kötü kokunun da giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı ve çok fazla sulanmamalıdır.

7. Dracaena

Dracaena uzun boylu, canlı bir bitkidir. Yapraklarının kenarlarında canlı kırmızı şeritler ile karakterize olan bu bitki, evinize hava ve yeni bir boyut katmak için de mükemmel bir seçenektir. Bunun yanı sıra mor ve pembe gibi farklı renklerde ve boyutlarda birçok türe de sahiptir. Formaldehit, ksilen, toluen, benzen ve trikloretilen gibi kirleticileri temizleme yeteneğine sahip olan Dracaena bitkisi, çiçek yetiştirmeye yeni başlayanlar için de çok uygundur. Toprağını nemli tutmak ve çok sulu kalmamasına dikkat etmek yeterlidir. Aynı zamanda tıpkı Duvar Sarmaşığı gibi14 Dracaena da kedi ve köpeklerde toksik etkiye neden olur.

8. Barış Çiçeği

Barış Çiçeği, Dracaena ve Benjamin’e kıyasla küçük bir bitkidir ancak havayı temizleme konusunda onlardan daha geride değildir. Zarif, beyaz renkli çiçeğiyle evinizin hangi köşesine koyarsanız koyun mekanın atmosferini hemen değiştirecektir. Amonyak, benzen, formaldehit ve trikloretilen maddelerini temizleme kabiliyetine sahip olan Barış Çiçeği yaz boyunca çiçeklerini dökmez, ancak polenlerinin etrafa yayılabileceğini bilmelisiniz. Eğer alerjiniz varsa dikkatli olmalısınız. Barış Çiçeği için en uygun yer ise direkt olarak gün ışığı almayan, yarı gölgeli bir köşedir. Sadece, toprağının nemli kalmasını sağlamanız yeterlidir. Aynı zamanda çok miktarda tüketildiğinde zehirlenmeye sebep olabileceğinden evde bebeğiniz veya evcil hayvanınız varsa dikkat etmelisiniz.

9. Kauçuk Ağacı

Evinize hareketli bir hava katacak olan bu küçük ağaç havadaki toksinleri yok edebilir, tropikal hastalıklar ve parazitlerle savaşabilir. Yapılan araştırmalar, Kauçuk Ağacı bitkisinin temizlik malzemelerinde ve mobilyalarda bulunan formaldehiti havadan temizleme kabiliyetini kanıtlamıştır. Bitkinin yapraklarını nemli bir kağıt havluyla ara ara temizlerseniz gözeneklerini optimum hava arıtımı için açık tutar. Serin havayı ve gölgeyi seven Kauçuk Ağacını evinizin hangi köşesini canlandırmak isterseniz oraya yerleştirebilirsiniz.

10. Eğrelti Otu (Aşk Merdiveni)

Eğrelti Otları; baş ağrılarına, nefes alma sorunlarına ve kanserli hücrelerin büyümesine neden olduğu düşünülen formaldehit, ksilen ve tolüen de dahil olmak üzere, havadaki yaygın kirletici maddeleri uzaklaştırmak için harika bitkilerdir. Ayrıca kış mevsiminde havayı nemlendirme özelliği de olan bu marifetli bitkiyi evinizin fazla nemli olmayan bir köşesine koyabilir ve evinizi bitkinin taze, yeşil yapraklarıyla canlandırabilirsiniz. Bakımı da zahmetsizdir, sadece direkt güneş ışığı almasını engellemeli ve toprağının nemli kalmasını sağlamalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.