Evde Kapalı Kaldığınız Günlerde Yapabileceğiniz En Keyifli 10 Aktivite

Evde Kapalı Kaldığınız Günlerde Yapabileceğiniz En Keyifli 10 Aktivite

Uzun bir süredir korona virüs nedeniyle evlerimizde kalmaya mecbur kaldık. Neredeyse bir yıla yakın bu süreçte tüm işlerimizi evden yönetebilmek için çabaladık. Sosyalleşme seviyemiz azaldı. İstediğimiz gibi gezemez, öğrenemez olduk. Bunca olumsuzluklara rağmen mutlaka iyi şeylerde eminim ki kapımızı çaldı. Ya da çalması için artık kendimize fırsat vermemiz gerekiyor. Pandemi sürecinde evimizde yapabileceğimiz 10 aktiviteyi sizler için sıraladık. İşte salgın gibi dönemlerde evde yapılabilecek aktiviteleri…

1. Ev Dekorasyonu

Pandemi sürecinde artık çoğu zamanımızı evimizde geçirmeye başladık. Bu sorunu sıkıcı halden çıkarmanın ilk kolay tavsiyesi ev dekorasyonu değişikliği. Bulunduğumuz ortamın sürekli aynı kalması içimizde monotonluk havasına bürünmemizi hızlandırır. Yapacağımız değişiklikler ile enerjimizi yerine getirebilir modumuzu yükseltebiliriz. Tüm evi değiştirmekten ziyade en çok nerede vakit geçiriyorsanız o odaya farklı dokunuşlar yapabilirsiniz. Bulunduğunuz odanın rengini dahi değiştirebilir farklı bir ortam havasına kapılabilirsiniz.

2. Müzik ve Filmler

Hiç dinlemediğiniz şarkıları dinleme, zaman bulup ta izleyemediğiniz filmleri artık izleme zamanı sizce de gelmedi mi? Kendimize bir liste oluşturup artık eksik kaldığımız şarkıları dinleyebilir yeni tarzlar keşfedebiliriz. Önceden izlediğiniz veya izlemek istediğiniz filmleri artık günlere paylaştırıp izleyebiliriz. Farklı bakış açıları keşfedebilir hatta arkadaşlarınızla film, müzik alışverişinde bulunabilirsiniz.

3. Kitap Okumak

Kitap okumak ruhun gıdasıdır. Aman ruhumuzu aç bırakmaya gelmez. Kitap okuyarak hem okuma becerimizi geliştiririz hem de diksiyonumuza katkıda bulunabiliriz. Farklı hayal gücünde gezmenin en güzelini kitaplar okuyarak sağlarız. Merak ettiğimiz kitapları okuyabilir ve hayal dünyamızı geliştirebiliriz. Kişisel gelişime yönelip düşünce tarzımıza katkıda bulunabiliriz. Yeter ki isteyin, elinize kahvenizi alıp kitap okumak sayfaları çevirmek sizlere huzur verecektir.

4. Spor

Spor sağlıktır. Ruh sağlığımıza önem verdiğimiz kadar beden sağlığımıza da önem gösterelim. Spor sadece spor salonlarında veya sokakta parklarda yapılması gerekmiyor elbette. Evlerimizde de spor yapabiliriz. Küçük spor aletleri alabiliriz veyahut ekipmansız yapılabilecek birçok hareketleri yapabiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile telefonumuzdan vücudumuzun istediğimiz bölgesine göre spor uygulaması indirebilir ve planlar oluşturabiliriz. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

5. Oyun Oynamak

Zihnimizi çalıştırmak için satranç, dama, zekâ oyunları, masa oyunları vb. birçok oyunu oynayabiliriz. Hem verimli zaman geçirmemizi sağlar hem de düşüncemizi geliştirmemizi sağlar. Arkadaşınız veya aileniz ile iletişim arttırmanızı sağlayacak bu oyunlar keyifli anlar yaşatırken sizleri mutlu eder. Ayrıca küçük yaşlardaki çocuklarla oyun oynamak onların iletişimlerini güçlendirmesi için ve bağ kurmaları için önemli bir husustur.

6. Dil Öğrenmek

Pandemi sürecinde evde zaman geçirdiğimiz için birçok zaman yalnız kaldık veya artan zamanlarımız oldu. Bu süreçte kendimizi geliştirmek için araştırmalara girmemiz gerekiyor. Bu bir dil öğrenmek olabilir. Bir dil bir insandır demişler ne de olsa. Dil bilmek iş hayatınızda özellikle sizlere yeni fırsat kapıları sunacaktır. Üstelik dışarıya çıkıp kurslara yazılmanıza gerek yok. Birçok site ve uygulamadan ücretsiz veya ücretli olarak kurslara katılabilir ve uzun bir azmin sonunda kolaylıkla yeni bir dil sahibi olabilirsiniz.

7. Kendini Geliştirmek

Bulunduğunuz ortam konusunda, iş hayatınız için veya okuduğunuz bölüm de ilerlemek amacıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Artık bu süreçte istediğimiz eğitime istediğimiz zaman ulaşabilme imkânımız var. Çeşitli online eğitimlere katılabilir kendimizi istediğimiz bir konuda geliştirebilirsiniz. Evinizde kendinize eğitim planları hazırlayabilirsiniz. Ama öncelikle hangi konuda kendimizi geliştirmek istediğimiz çok önemli. Sürekli farklı kurslara katılarak verim sağlayamayabiliriz.

8. Kültür Gezisi

Gezmeyi seviyorsanız iste bu başlık tam size göre. Pandemiden önce gezemediğiniz şimdi de virüs yüzünden gezme imkânınız olmadığı merak ettiğiniz yerleri online bir şekilde gezebilirsiniz. Kendinize özel kültür gezileri planı oluşturabilirsiniz. Üstelik sadece bulunduğunuz ülkeler değil yabancı ülkelerde de kültür gezileri yapabileceğiniz birçok imkânı elde edebilirsiniz. Hiç görmediğiniz yerleri keşfedebilir pandemi bittikten sonrada canlı olarak gezmeye gidebilirsiniz.

9. Meydan Okuyun

Evet, meydan okuyun ama kendinize. Yapabileceğinizden emin olmadığınız zorluklar yaşayacağınız bir konu belirleyin. Örneğin abur cubur yemek seçin ve bir ay boyunca abur cuburdan uzak durun. İki günde bir kitap okumak seçin ve bu görevi yerine getirmek için çabalayın. Sigarayı bırakmak diye bir hedef koyun kendinize ve bir ay sigarasız hayatın nasıl olacağını tadın. Eğer yapabiliyorsanız görevleri yerine getirebildiyseniz emin olun siz daha çok şey yapabilirsiniz.

10. Üretin

Eminim iyi olduğunuz bir konu ve bunu yaparken mutlu olabileceğiniz kendinize güvendiğiniz bir konu vardır. Bu konuda kendinizi geliştirin ve üretmeye başlayın. Sadece tüketici olmaktan artık çıkma vakti gelmedi mi sizce de? Bir şeyler üretmenin hazzını sizde tadın. Zihninizin sağlığı ve performansı için bir şeyler üretmeye başlayın. Ortaya elle tutulur bir şeyler çıkarın. Mesela örgü örmekte kendinize güveniyorsanız örgü örün. Yemek yapmakta iyiyim diyorsanız yeni yemek tarifleri çıkarın. Emin olun üretmek kadar güzel bir his yoktur.

ETİKETLER: Aktivite, Aktiviteler, Ev, Evde, Pandemi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.