Ev Sahibi ve Kiracı Anlaşmazlığı İçin Yeni Dönem: Eylül veya Ekimde Geçerli Olacak

Yüksek kiralar nedeniyle ev sahipleriyle kiracılar arasındaki tartışmalar bitmek bilmiyor. Yapılan düzenleme ile kira zamları yüzde 25 ile …

Ev Sahibi ve Kiracı Anlaşmazlığı İçin Yeni Dönem: Eylül veya Ekimde Geçerli Olacak

Yüksek kiralar nedeniyle ev sahipleriyle kiracılar arasındaki tartışmalar bitmek bilmiyor. Yapılan düzenleme ile kira zamları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Ancak bu sınır da tahliye davalarının önüne geçemedi. Bakanlık, tahliye davaları öncesinde arabulucu şartı getirmeye hazırlanıyor.

Ev sahibi kiracı tartışması bitmiyor

Kiracılarını tahliye edip evlerini fahiş fiyattan kiraya vermek isteyen ev sahipleri, soluğu mahkemelerde alıyor. Tahliye davaları, hiç olmadığı kadar artmış durumda.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; bakanlık davaların önüne geçmek için çalışma yapmaya başladı.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulaması hayata geçirilecek. Taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. Burada anlaşma sağlanamazsa mahkeme yoluna gidilecek.

Eylül veya ekimde yürürlükte olacak

Arabulucuya başvurmadan doğrudan mahkemeye dava açılması halinde ise bu davalar reddedilecek. Eylül ya da ekim gibi hayata geçirilmesi planlanan uygulamanın, mahkemelerdeki iş yükünün azalmasını sağlayacağı belirtiliyor. Ayrıca, uzun süren mahkeme süreçleri de böylece sona erdirilecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com