Estetik Ölümleri Mercek Altında: ‘En Ölümcül Kozmetik İşlem’

İngiltere’den Türkiye’ye kalça kaldırma ameliyatı için 2019 yılında gelen ve ameliyat sonrası hayatını kaybeden Melissa Kerr için yetkililer harekete geçti. İngiltereli yetkililer, olayı görüşmek üzere Türkiye’ye geleceklerini duyurdu. Son yıllarda …

Estetik Ölümleri Mercek Altında: ‘En Ölümcül Kozmetik İşlem’

İngiltere’den Türkiye’ye kalça kaldırma ameliyatı için 2019 yılında gelen ve ameliyat sonrası hayatını kaybeden Melissa Kerr için yetkililer harekete geçti. İngiltereli yetkililer, olayı görüşmek üzere Türkiye’ye geleceklerini duyurdu.

Son yıllarda artan estetik ölümlerinin önü bir türlü alınamıyor. Merdiven altı kliniklerin ve konunun uzmanı olmayan kişiler nedeniyle estetik ameliyatları sonrası ölen insanların sayısında ciddi bir artış gözlemleniyor. Bu insanlardan biri de İngiltereli Melissa Kerr oldu.

Edinilen bilgiye göre, Norfolk’da yaşayan 31 yaşındaki Kerr, 2019’da İstanbul’da bulunan özel bir hastaneye giderek estetik ameliyatı olmak istedi. Kerr, vücudun bazı yerlerinden alınan yağ dokunun kalçalara yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen operasyonun ardından aynı gün hastanede yaşamını yitirdi. The Guardian gazetesinin haberine göre, bu yılın başında olayla ilgili başlatılan soruşturmada, Kerr’e geçirdiği işlemin ‘riskleri ve ölüm oranıyla ilgili sınırlı bilgi verildiği’ kaydedildi.

Norfolk Kıdemli Tabibi Jacqueline Lake, İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bir mektup yazarak estetik ameliyat için yurt dışına giden kişilerle ilgili endişelerini anlattı. Lake’in mektubuna Mental Sağlık ve Kadın Sağlığı Stratejisinden ve Kadınlardan Sorumlu Devlet Müsteşarı Maria Caulfield yanıt verdi. Caulfield, yanıtında İngiltereli yetkililerin mevkidaşları ile görüşmek üzere Türkiye’ye geleceğini doğruladı.

Prosedürün ölüm riskinin diğer kozmetik işlemlere göre en az 10 kat daha fazla olduğunun altını çizen Caulfield, BBL’nin aynı zamanda en ölümcül kozmetik işlem olduğunu vurguladı. İngiltere basınına yansıyan haberlere göre, Kerr’e enjekte edilen yağ önce damarına girmiş, ardından hareket ederek akciğer atardamarını tıkamıştı.

Kerr’in ölüm sebebi kayıtlara akciğer atardamarı tıkanması (pulmoner tromboembolizm) olarak geçmişti. The Guardian, konuyla ilgili yorum talebi için Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçtiklerini de aktardı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.