EŞİK Milli Eğitim Bakanı’nı İstifaya Çağırdı: Bakanlık Asli Görevini Tarikat ve Cemaatlere Devredemez

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Tekin’in ‘Sizin ‘tarikat’ dediğiniz bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla protokolümüz var’ sözleri ise tartışmaları da beraberinde getirdi. Eşitlik İçin Kadın Platformu …

EŞİK Milli Eğitim Bakanı’nı İstifaya Çağırdı: Bakanlık Asli Görevini Tarikat ve Cemaatlere Devredemez

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Tekin’in ‘Sizin ‘tarikat’ dediğiniz bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla protokolümüz var’ sözleri ise tartışmaları da beraberinde getirdi. Eşitlik İçin Kadın Platformu, Tekin’i istifaya çağırarak ‘Bakanlık Asli Görevini Tarikat ve Cemaatlere Devredemez’ açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla gündemimize gelmişti.

Bakan Tekin, TBMM Genel Kurul’da Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinin ardından 2023 yılı itibarıyla 2 bin 709 tane protokol olduğunu belirtmişti. 

Protokollerin kimlerle yapıldığını anlatan Bakan Tekin, ‘Bu protokollerden bin 167 tanesi resmi kurumlarla, 550 tanesi STK’larla, 986 tanesi ise TEMA’dan Kızılay’a bir sürü STK’yla. Bunların içerisinde sizin ‘tarikat, cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır.’ ifadelerine yer vermişti.

“Ben bu protokollerle bize destek olanlara da teşekkür ediyorum.”

Kendilerine destek olanlara teşekkürlerini ileten Bakan Tekin, ayrıca ‘Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz.’ ifadelerine yer vermişti. 

Bu konunun ‘politik değil hukuki bir konu’ olduğunu belirten Bakan Tekin’in bu sözleri ise tartışma yarattı.

Bakan Tekin’in bu sözlerine bir tepki de Eşitlikçi Kadın Platformu’ndan geldi. Tekin, istifaya çağırıldı.

Eşitlikçi Kadın Platformu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ‘Milli Eğitim Bakanı’nı Anayasal görevini yapmaya, yapmayacaksa istifa etmeye çağırıyoruz’ çağrısı yapıldı. 

EŞİK tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi;

‘Milli Eğitim Bakanı işini kişisel siyasi tercihlerine göre, ülkeyi eski, yeni diye kendince ikiye ayırarak değil Anayasaya uygun olarak yapmak zorundadır. 

Özellikle kız çocuklarını örgün eğitimin dışına iten, küçük yaşta zorla evlendirmelerin ve çocuk işçiliğinin önünü açan 4+4+4 parçalı eğitim sistemine son verilmesini, 12 yıl kesintisiz ve parasız eğitime geçilmesini istiyoruz.

Eğitim müfredatının eşitlikçi, insan haklarına saygılı, ayrımcılıktan arındırılmış bir içerikte, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten, bilimsel yaklaşımlarla hazırlanmasında ısrar ediyoruz.’

“Milli Eğitim Bakanlığı Asli Görevini Tarikat ve Cemaatlere Devredemez”

Eğitimin devletin yürütmesi ve denetlemesi gereken asli bir görevi olduğunun altını çizen platform, açıklamasında şu ifadelere ye verdi;

‘Eğitim devletin yürütmesi ve denetlemesi gereken asli görevlerindendir. Devlet eğitim alanında; nitelikli, ücretsiz, yoksul çocukların ihtiyaçlarını dikkate alan bilimsel, laik, eşitlikçi bir eğitim hakkı anlayışını herkes için erişilebilir şekilde yaşama geçirmek zorundadır.

Bu Anayasal görev göz ardı edilerek, her türlü denetimden muaf tutulan; çocuk haklarının gözetilmediği hatta çocukların çeşitli şekillerde istismar edildiği, Anayasanın eşitlik ve laiklik ilkesine aykırı faaliyet yürüten bazı devlet dışı kurumlara, dini yapılara çocukların teslim edilmeye devam edileceği söyleniyor. Üstelik de Milli Eğitim Bakanı tarafından.’

“Laik, bilimsel, karma eğitimden vazgeçmiyoruz.”

EŞİK tarafından yapılan açıklamada ayrıca ‘MEB’in eğitimi taşeronlarla yürütmesi nedeniyle şimdiye dek çocuklara karşı işlenmiş suçların failleri başta olmak üzere bu suçlara dahil olan herkes hakkında derhal soruşturma başlatılması’ istendi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.