Erzincan’daki Altın Madeni Faciası Sonrası ‘Siyanür’ Alarmı: “Fırat Nehri’ne Karışırsa Her Şey Biter”

Erzincan’da altın madeninde yaşanan toprak kaymasının ardından yine siyanür korkusu yaşanıyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, gazetecilerin siyanür sorusunu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a pasladı. Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun da bilgisinin …

Erzincan’daki Altın Madeni Faciası Sonrası ‘Siyanür’ Alarmı: “Fırat Nehri’ne Karışırsa Her Şey Biter”

Erzincan’da altın madeninde yaşanan toprak kaymasının ardından yine siyanür korkusu yaşanıyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, gazetecilerin siyanür sorusunu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a pasladı. Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun da bilgisinin bulunmadığını belirtti.

Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, kayan toprağın Fırat Nehri’ne karışması durumunda ise büyük bir felaket olacağı uyarısı yaptı.

Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeninde toprak kayması meydana geldi. En az 9 işçinin toprak altında kaldığı açıklandı.

Söz konusu maden, siyanür sızdırma şikayetiyle daha önce de gündeme gelmiş ve Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı firmaya 16,4 milyon lira ceza kesip faaliyetlerini durdurmuştu.

Anagold Madencilik ardından ‘gerekli iyileştirmeyi yaptığını’ savunarak yeniden faaliyete başlamak için bakanlıktan onay aldığını açıklamıştı.

Diken’in aktardığına göre, bugün yaşanan felaket sonrası toprağa siyanür karıştığı iddiaları yine gündemde.

Habertürk yayınına çıkan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ‘siyanür tehlikesi’ ve ‘ihmal’le ilgili soruya “Bana gelen bir şey yok, bunu ortaya çıkartacak kişi (Adalet Bakanı) Yılmaz Tunç’tur” şeklinde yanıt verdi. 

Yayına bağlanan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun da siyanürle ilgili ‘bilgisi bulunmadığını’ ifade etti.

Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, Habertürk’te yaptığı açıklamada ise kayan toprağın Fırat Nehri’ne karşımasının çok büyük tehlike olacağını söyledi.

Pampal şu ifadeleri kullandı: 

 “Bu işlenmiş topraktır. 

Altının çıkarılması için işlenen zehirli siyanürlü madde ve onun için kimyasal kullanılan, altını ayırmak için işlemden geçirilen toprak bu maalesef. 

Üst üste yığılmış bir dağ gibi bir yığın olmuş. 

Bu mevki Fırat Nehrine de 700-800 metre mesafede, çok yakın. Fırat’a karışması demek bütün yaşamın bitmesi demek. 

Fırat’a ulaşması acilen önlenmelidir. O vadinin önü kapatılmalıdır.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.