Erdoğan’ın ‘Bir Gece Ansızın Gelebiliriz’ Sözlerine Miçotakis’ten Cevap: ‘Hayır, Sayın Erdoğan’

Türkiye ile Yunanistan arasında gerginlik dün Ege’de yaşanan krizle iyice tırmandı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı …

Erdoğan’ın ‘Bir Gece Ansızın Gelebiliriz’ Sözlerine Miçotakis’ten Cevap: ‘Hayır, Sayın Erdoğan’

Türkiye ile Yunanistan arasında gerginlik dün Ege’de yaşanan krizle iyice tırmandı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözlerine cevap verirken ‘tek kelime ile ‘hayır’ sayın Erdoğan’ ifadelerini kullandı.

‘Dikkatimizi öncelikle silahlı kuvvetlerin güçlenmesine verdik’

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim, son dönemde karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, iki ülke de karşılıklı ton yükseltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” sözleri gündemdeki yerini korurken, son olarak Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Erdoğan’a ayrıca Türkiye’ye mesaj gönderdi.

Miçotakis, Ankara ile yaşanan gerilime değinirken, “Dikkatimizi öncelikle silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesine, müreffeh ekonomimize ayrıca uluslararası ittifaklarıma verdik. Yunanistan olarak uluslararası hukuka olan bağlılığımızı gösterdik.” dedi.

‘Hayır, sayın Erdoğan’

Miçotakis, Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik söylediği ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ ile başlayan sözlerine de değinirken, tek kelime ile ‘hayır Sayın Erdoğan’ dedi.

Öte yandan, Bozcaada açıklarında dün yaşanan kriz de Yunan basınında gündem oldu. Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Ta Nea, haberi manşetlere taşırken, diplomatik kaynakların, iki ülke arasında tansiyonu yükseltecek ayrıca hatta çatışmaya sokabilecek gelişmelerin “Ege’de balıkçıların veya göçmenlerin karıştığı bir kazayla başlayabileceğine dikkat çektiğini” vurguladı.

Dün, Yunanistan Sahil Güvenlik botları Ege’de uluslararası sularda seyir halinde olan ticari gemiye taciz ateşi açmış,  Türk Sahil Güvenlik botlarının devreye girmesiyle Yunan unsurları bölgeyi terk etmişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.