Erdoğan’dan Borsa’da Önemli Açıklamalar: “Piyasaları Manipüle Etmek İsteyenlere Meydanı Boş Bırakmayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Borsa İstanbul’un 150. yıl dönümü programında konuştu. Önemli mesajlar verilen konuşma Borsa’yı düşüşten kurtarmadı. Borsa İstanbul’un 150. kuruluş yıldönümünde yapılan etkinlikte …

Erdoğan’dan Borsa’da Önemli Açıklamalar: “Piyasaları Manipüle Etmek İsteyenlere Meydanı Boş Bırakmayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Borsa İstanbul’un 150. yıl dönümü programında konuştu. Önemli mesajlar verilen konuşma Borsa’yı düşüşten kurtarmadı.

Borsa İstanbul’un 150. kuruluş yıldönümünde yapılan etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşma yaptı.

Bakan Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul’un 150. yıl dönümü programında yaptığı konuşmada, “Borsa bir oyun alanı değildir” ifadelerini kullandı.

Şimşek, konuşmasında OVP’nin önemli bir hedefinin sermaye piyasalarını derinleştirmek olduğunu söylerken, önümüzdeki dönemde OVP ile öngörülebilirliğin artacağını, sermaye piyasalarının önünün açılacağını iletti. 

Şimşek, ‘Dünyaya oranla daha hızlı büyüyecek’ dediği sermaye piyasaları için de ‘Borsa bir oyun alanı değildir’ ifadeleri dikkat çekti. 

Son aylarda TL varlıklara ciddi bir talep olduğunu ileten Bakan Şimşek, ‘Enflasyonun düşmesi ile sermaye piyasalarının önü daha fazla açılmış olacak’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Borsa İstanbul’un 150. yıl dönümü programında, “Sermaye piyasalarını manipüle etmek isteyenlere meydanı boş bırakmayız” sözleri dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Borsa İstanbul, küresel sistemin canlı tanıklarından biri’ derken, sermaye piyasası ve Borsa İstanbul’un köklü bir değişim yaşadığını, Türk ekonomisinin yüksek büyüme potansiyelinin yerli yatırımcıların yanı sıra uluslararası yatırımcıların da ilgisini çektiğini söyledi. 

Erdoğan, yerli yatırımcı artışına yönelik de ‘Son yıllarda Türk borsasına ilişkin teveccühün hem içeride hem dışarıda arttığını gözlüyoruz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye borsa üzerinden yabancı sermaye çekmeyi sürdürüyor” derken, son yıllarda azalan yabancı yatırımcı oranının son aylarda yükselişe geçmesine işaret etti.

Erdoğan, enflasyondaki artışın kontrol altına alınmasıyla birlikte kaynak akışının daha da hızlanacağına inandıklarını belirtirken, Borsa’nın şirketlerin kurumsallaşmasında itici bir güç olduğunu iletti ve şöyle devam etti: 

Sermaye piyasalarını manipüle etmek isteyenlere meydanı boş bırakmayız.

Önemli mesajlar verilen konuşmalarda BİST 100 endeksindeki düşüşe ise çare olmadı. Endeks yüzde 1,5’in üzerinde ekside işlem görmeye devam etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.