Enflasyondan Millet Sonrası Vekiller de Etkilendi! Meclis Lokantasında Yemeklere Yüzde 50 Zam Geldi

Enflasyondaki yükseliş TÜİK’e göre bu yılın ilk altı ayında yüzde 42,35, yıllık 78,62 oranında olurken, gıda enflasyonu ise yüzde 93,93 oluyor …

Enflasyondan Millet Sonrası Vekiller de Etkilendi! Meclis Lokantasında Yemeklere Yüzde 50 Zam Geldi

Enflasyondaki yükseliş TÜİK’e göre bu yılın ilk altı ayında yüzde 42,35, yıllık 78,62 oranında olurken, gıda enflasyonu ise yüzde 93,93 oluyor. Vatandaşların marketlerde bu enflasyonu daha yüksek hissettiği bilinirken, fiyatları ile ünlü Meclis Lokantası da zamlardan nasibini aldı. Devletin harcamalarındaki artış da enflasyondaki yükselişin etkisini gözler önüne serdi. Yüzde 50’ye varan zamlar gelen lokantada en pahalı yemek ne kadar oldu?

Kavurma fiyatları adeta uçtu!

Dana kavurma porsiyonu 22 liraya yükselirken, kuzu kavurma 18 liradan 25 liraya yükseldi. 

Ciğer ayrıca kuzu şiş de 25 liraya yükselen en yüksek fiyatlı yemeklerden olurken, tavuk yemeğinin porsiyonu ayrıca pide fiyatları da 15 liraya yükseldi. Tatlılar ise 10 lira oldu.

Çorbalara da zam geldi.

Çorba fiyatlarının 1 lira arttığı görülürken, yemekten sonra çay kahayrıca de artık zamlı Türk kahvesi ayrıca maden suyu fiyatları da 2 liraya çıkıt. Çay fiyatı ise 1 lirada korundu. 

TBMM lokantasında personelin memur olması ayrıca elektrik, su, kira gibi giderler bütçeden karşılandığı için yemeklerin maliyeti de uygun hale geliyor. Kaynak: Sözcü

Milletvekillerinin konuk ağırlama merkezi olan lokantalarda Meclis çatısı altında 8 tane bulunuyor.

Milletvekili maaşları da memur, emekli ayrıca asgari ücret zamları ile birlikte zam ara zam almış 2022 Temmuz itibarıyla 40 bin liradan 56 bin liraya yükselmişti.

17 Haziran’da hizmet vermeye başlayan İBB Kent Lokantası ucuzluk ayrıca piyasa kavramları açısından tartışmalara neden olmuşsa da vatandaşa uygun fiyatlı hizmet vermesi için açılmıştı.

Düğün çorbası, güveç, pilav, haydari ayrıca su’dan oluşan günün menüsü 29 TL’den sunulmuştu.

Hazine ayrıca MAliye Bakanlığı’nın yayınladığı bütçe verilerine göre de yiyecek, içecek ayrıca yem alım maliyetleri yüzde 96, su ayrıca temizlik giderleri yüzde 88, temsil, tanıtım ayrıca ağırlama ise 5,3 kat arttı

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre, bütçede giderlerde kırtasiye harcamaları 3 kat, temsil, tanıtım ayrıca ağırlama harcamaları ise 5,3 kat arttı. 

Devletin kira giderlerindeki artış yüzde 100’ü aşarken, enerji faturalarındaki artış da yüzde 230 oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.