Enflasyona Cin Çarpmış! TESK Başkanı, Enflasyonu ‘3 Harfliler’e Bağlayınca Sosyal Medyada Donat Sesleri!

Türkiye Esnaf ayrıca Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’den enflasyonla ilgili göze çarpan açıklama geldi. Zonguldak’ta …

Enflasyona Cin Çarpmış! TESK Başkanı, Enflasyonu ‘3 Harfliler’e Bağlayınca Sosyal Medyada Donat Sesleri!

Türkiye Esnaf ayrıca Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’den enflasyonla ilgili göze çarpan açıklama geldi. Zonguldak’ta ziyaretlerde bulunan Palandöken, pandemide ayakta kalmakta zorlanan esnafın tam toparlanacakken tekrardan sıkıntılarının arttığını belirtti. Enflasyondaki yükseliş nedeniyse ilgi çekerken, marketlerde tekne satışına değinen Başkan, piyasadaki ürün gruplarının paylaşıldığı iddiasında bulundu.

“Enflasyonun yükselmesinin asıl nedeni 3 harfli marketler”

Bendevi Palandöken, esnafın artan sıkıntılarının girdi maliyetleri olduğunu söylerken, hayat pahalılığının sorumlusunun esnafmış gibi algılandığından yakındı. Cumhurbaşkanı ayrıca bakanlara da şikayetlerini ilettiklerini söyleyen Palandöken, enflasyondaki yükselişin asıl neden için şunları söyledi: 

Zincirler, 3 harfli marketler. Perakende ticaretin neredeyse yüzde 68’ini bulan bir ticaret hacmi. Dolayısıyla buradaki kazancının vergi levhasının ülke merkezli olması sebebiyle devletin de önemli kayıpları var. İkincisi de bunlar 10 bin 12 bin mağazayla buradaki geleneksel yapıyı bozmayla kalmıyor, rekabet gücünün yüksekliği dolayısıyla vatandaşı yanıltma politikalarını da birlikte yapıyorlar.

Tekne satışına da değindi! Palandöken, “Vatandaşların tekneyi alacak hali yok, ekmeği zor alıyor. Burada haksız ticaret yapılıyor” dedi.

TESK Başkanı, tekne ile sosyal medyanın gündemine oturan satışları da eleştirdi. ‘Türkiye’nin üç tarafı denizle çevrili olduğu için bunlar ne sattılar, tekne sattılar’ diyen Palandöken konuyu araştırdığını da söyledi: 

Ben kendilerine sordum, ne kadar tekne sattınız? Türkiye genelinde 30 tane satıldı.12 bin mağaza var. Yani tamamen insanları yanıltmak, tamamen insanların oradan alışveriş etmesini sağlamak için yapılan bir reklam çalışması. Dolayısıyla perakende yasasının bir an evvel çıkması lazım. Sayın Cumhurbaşkanı defalarca söyledi, bunlar ceza yazılmak suretiyle, denetim yapılmak suretiyle fiyatları sabitleştirildi.

Zincir marketlerin piyasayı paylaştığını iddia eden Palandöken, “Alınan her üründe artık kendileri pazarı paylaşmış” dedi.

Esnaf Birliği Başkanı, ‘A markette yağ grubu, B markette deterjan grubu, C market de ne yapıyor gazlı içecekler. Nereye gitseniz orada tuzak ürünle karşılaşmanız mümkün. Bununla geleneksel yapıdaki esnafın mücadelesi mümkün değil’ diye açıklama yaptı.

Bu açıklama sosyal medyada yorumlara neden oldu?

“Telefonunu çıkar?”

Zam?

KDV indiriminden o!

?

Ah bir anlasak!

Hazine Bakanı ne diyor? “Marketler, Tarım Kredi’yi örnek alsın” diyor

ENAG yüzde 176.04 açıkladı

Paul Volcker da olur! Olmadı Veysel Ulusoy hoca…

?

?

?

?

?

?

Marketlerde ‘donat’amıyoruz ama…

Siz ne dersiniz? Enflasyonun sebebi kim?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.