En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Hepimiz biliyoruz ki yazılı veya videolu içerik sitelerinin kullandığı resimler içeriğin mihenk taşıdır. İçeriğinizi resimlerle zenginleştirmek sadece süslemek anlamına gelmez, ayrıca okuyucuya veya izleyiciye daha zengin bir içerik sunmanız anlamına gelir.

Dolayısıyla ücretsiz stok fotoğrafların kullanımı aslında içerik için hayati önem taşıyor diyebiliriz. Ancak, bildiğiniz üzere genelde stok fotoğraflar ücretlidir ve fiyatları dolar cinsinden sunulduğu için oldukça pahalıdır.

Biz bu yazımızda içeriklerinizde rahatlıkla kullanabileceğini ve oldukça çeşitli olan ücretsiz stok fotoğraf siteleri listesi derledik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan içeriğimizde yer alan stok fotoğraf siteleri nedir? ve neler için kullanılır? Öncelikle bunda biraz bahsedelim.

Ücretsiz Stok Fotoğraf Nedir?

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri kişisel veya ticari web sitelerinde yada Youtube videolarında kullanabileceğiniz bir dizi kategoride listelenen hazır fotoğraflara verilen addır. İçerisinde sadece çekilen fotoğraflar bulunmaz bir çok fotoğraf da grafik tasarım çalışmaları ile hazırlanmıştır.

Stok görüntüler size özel değildir ve herkes tarafından kullanılabilir. Görüntünün bulunduğu yere bağlı olarak bazı durumlarda ücretsiz olarak kullanılabilir veya sabit bir ücret karşılığında satın alınabilirler. Her görüntünün kendi lisansı ve kullanım koşulları vardır.

Bu listemizdeki ücretsiz stok fotoğraf siteleri kullanımı izin veren ancak kaynak belirtilmesi gereken sitelerdir. Zaten başka bir kişinin hazırladığı veya çektiği resmi kaynak göstermeden kullanmak insanların emeğine hakaret demektir ve bu anlayışla hareket edilmesi gerekmektedir.

Tabii ki, web sitenizde ücretsiz stok görüntüler kullanmak yukarıda listelenenden unsurlardan daha fazlasını içerir. Her bir ücretsiz stok fotoğraf sitesinin hangi lisansa dahil olduğunu belirlemek için kullanım koşulları veya sözleşmesini okumanızı öneririz.

En iyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz stok fotoğraflar nedir? Nasıl kullanır? gibi konulardan bahsettik ve sıra geldi ücretsiz stok fotoğraf siteleri listemize. En iyi stok fotoğraf siteleri listemiz hiyerarşik olarak aşağıda listelenmiştir, Sizin kullandığınız başka stok fotoğraf siteleri varsa aşağıdaki yorumlar kısmından diğer kullanıcılarımız ile paylaşabilirsiniz.

1. StockSnap.io

StockSnap.io, tüm web sitesi ihtiyaçlarınız için binlerce güzel, yüksek kaliteli stok fotoğrafa sahiptir. Kullanımı kolay bir arama işlevi vardır, bu nedenle projeniz için doğru görüntü türünü bulmak tabiri caizse çocuk oyuncağıdır. StockSnap her zaman koleksiyonlarına yeni görüntüler ekler, bu da içeriklerinize benzersiz resimler bulmak için çok fazla zaman harcamayacağınız anlamına gelir.

2. Negative Space

Negative Space, kişisel veya ticari kullanım için binlerce ücretsiz stok fotoğrafa sahiptir. İşletmeniz, markanız, youtube videolarınız veya blogunuz için mükemmel görüntüyü bulmak üzere resim etiketlerine göz atabilirssiniz. İsterseniz, spor, yemek ve doğa gibi kategorilere dayalı görüntülere her zaman bakabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

3. Pixabay

Pixabay’da 1,6 milyondan fazla ücretsiz stok resim var ve her zaman yenileri ekleniyor. Ancak bu gözünüzü korkutmasın, aradığınız resmi bulmak için çok fazla fotoğraf olmasına rağmen arayüzü oldukça basit ve gezinmesi kolaydır. Fotoğraflara, vektörel resimlere ve çizimlere rahatlıkla küçük bir aramayla erişebilirsiniz.

4. Getty Images

Getty Images, görüntüler, videolar, müzikler ve diğer multimedya ürünleri ile büyük bir stok görüntü kaynağıdır. Hedef kitleleri arasında yaratıcı profesyoneller, medya (Hem basılı hem de çevrimiçi yayıncılık) ve şirketler (ör. Kurum içi tasarım, pazarlama ve iletişim departmanları) bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken ihtiyacınız olan resimleri aramak, kullanım haklarını satın almak ve projeniz için kullanmak üzere indirmek.

5. Pexels

Pexels, arama çubuğunu, etiketleri veya keşfetme sayfalarını kullanarak kolayca arama yapabileceğiniz yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraf siteleri listemin en beğenilen markasıdır. Yüz binlerce fotoğraf ve her gün yenileri eklenirken, Pexels site sahiplerine şaşırtıcı ürünler, tasarımlar, hikayeler, web siteleri, uygulamalar, sanat ve daha fazlasını ilham almaları için sunar. Yani stok fotoğraf sitesi olmasının yanı sıra iyide bir ilham kaynağıdır.

6. Unsplash

Unsplash, insanlara genellikle başka bir yerde bulunmayan görüntüler sunan benzersiz bir stok fotoğraf sitesidir. Bunun da ötesinde, her 10 günde bir 10 yeni “do whatever you want” (ne istersen yap) görüntüleri yayınlarlar, böylece her zaman seçilecek yeni görüntüler eklenir ve kullanılabilir. Arka planlar, ekran resimleri veya markalar gibi resim koleksiyonlarına bakarak başlayın, arama işlevini kullanın veya yalnızca ana sayfadaki en iyi fotoğraflara göz atın.

7. Foodiesfeed

Foodiesfeed gıda üzerine bir içerik yayınlamayı düşünüyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir ücretsiz stok fotoğraf sitesidir. İçerisinde gıda maddeleri, yemek aletleri ve yemek sununları gibi tonlarca stok resim yer alıyor. Ayrıca, gelişmiş bir arama paneline sahip, dolayısıyla bir arama yaptığınızda ilgili resimler anlamında en az yüzlerce resim karşınıza çıkacaktır.

8. Death to Stock

Death to Stock insanların aşırı kullanılmayan stok görüntüleri bulma zorluğuna yanıt olarak çıktı. Görüntü kitaplıklarını kullanma konusunda iki seçeneğiniz vardır. Birincisi, 3500’den fazla stok görüntüsüne ve video içeriğine hemen abone olmak ve bunlara erişmek yada aylık bir üyelik için kaydolabilir ve premium müşteriler için ayrılmış premium görüntülere uygun bir fiyatla erişebilirsiniz.

9. Picjumbo

Pucjumbo, kişisel veya ticari işler için kullanılabilecek görüntülerle dolu başka bir ücretsiz stok fotoğraf sitesidir. Göz atmaya başlamak için kategoriler arasından seçim yapın, beğendiğiniz popüler stok resimlerine tıklayın veya hızlı bir arama yapın ve ihtiyaçlarınıza özel şeyleri keşfedin. Ayrıca, her ay e-posta yoluyla premium görüntülerin gönderilmesini istiyorsanız üye olabilirsiniz.

10. Kaboompics

Kaboompics, 10.000’den fazla stok fotoğraflara sahip ve yaşam tarzı, iç mimari ve blog fotoğrafları konusunda çok çeşitlidir. Bununla birlikte, teknolojiden hayvanlara, yiyecek ve içeceğe kadar kişisel veya ticari nedenlerle kullanılabilecek bir çok kategori sayesinde içeriğinize ekstra bir site kullanmadan resimler bulabilirsiniz. Ayrıca, renk, kategori, yön ve hatta moda göre filtreler uygulayabilirsiniz.

En iyi ücretsiz stok fotoğraf siteleri listesi, stok fotoğraf nedir ve ne için kullanılır? Gibi bir çok konudan bahsettiğimiz stok fotoğraf siteleri yazımız bu kadardı. Umarım faydalı olmuştur. Sizin kullandığınız başka stok fotoğraf siteleri varsa diğer kullanıcılarımızın yararlanması için yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz. Daha fazla sosyal paylaşım siteleri hakkında bilgi almak için ise sosyal medya kategorimizi yandaki bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.