Emeklilere Blokeli Önlem: Bankalar Maaşlarını Taşımamaları İçin Direniyor

Türkiye’de bulunan milyonlarca emekli vatandaş, asgari ücretin altında bir maaşla geçinmeye çalışıyor. Emekliler, maaşlarını taşımaları durumunda …

Emeklilere Blokeli Önlem: Bankalar Maaşlarını Taşımamaları İçin Direniyor

Türkiye’de bulunan milyonlarca emekli vatandaş, asgari ücretin altında bir maaşla geçinmeye çalışıyor. Emekliler, maaşlarını taşımaları durumunda özel bankaların sağladığı promosyondan yararlanmak istiyor. Ancak bankalar maaşlara bloke koyarak emeklileri engelliyor.

‘Emekliler dilenci durumuna düşürüldü’

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mustafa Çakır’ın haberine göre; Krediler ayrıca icra dosyalarını gerekçe gösteren bankalar bloke koyarak emeklinin maaşını başka bankaya taşımasını engelliyor. Konu Meclis gündemine de taşındı.

En düşüğü 3 bin 500 lira olan emekli aylığı 6 bin 840 lira olan açlık sınırının da çok altında kaldı. Birçok emekli yaşamını devam ettirebilmek için çalışıyor. Emeklilerin son günlerdeki umudu ise yarışa giren özel bankaların maaşlarını taşıma karşılığı verdiği promosyonlar. 7-8 bin liraya kadar çıkan promosyonları alabilmek için emekliler banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Bankalar ise bir yandan yarışırken diğer yandan elektrik, su gibi ödemelerde otomatik ödeme talimatı verilmesi, başka bankalardaki kredi borçlarının kapatılması gibi çeşitli şartlar öne sürülüyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender, “Emeklileri dilenci durumuna düşürdüler. Emekliyi bankadan bankaya gezdiriyorlar. 70-80 yaşında insanlar bankaların önünde kuyrukta bekletiliyor. İktidar bundan utansın. Sosyal devlette bunlar yaşanır mı? Devlet emeklisini korur” dedi.

CHP konuyu Meclise taşıdı

TBMM Çalışma ayrıca Sosyal İşleri Komisyonu üyesi, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Bulut, Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “SGK’nin tahsili gereken alacakları ile nafaka borçları haricinde emekli maaşları haczedilemez” hükmüne karşın yurttaşların banka hesaplarına yatan paraya haciz konulduğuna dikkat çekti. Bulut, Nebati’ye şu soruları yöneltti:

“Kaç emekli vatandaşın promosyonuna el konulmuştur, kaç vatandaş iade davası açmıştır, bankalar arasından kamu bankaları var mıdır, bakanlığınız tarafınca bankalara herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır, promosyon uygulamasının her yıl en az enflasyon artışı kadar yükseltilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.