Elektrikli Araç Nedir? Yeni Modelleri Neler?

Elektrikli Araç Nedir? Yeni Modelleri Neler?

Elektrikli otomobiller, elektrik enerjisi kullanarak çalışan araçlardır. Arabaların ve endüstrinin kökten değiştiği zamanlardayız. Her geçen gün değişen ve gelişen otomotiv endüstrisi, pandemi sürecinde de yeni hedefler kazandı ve elektrikli araçlara hiç olmadığı kadar yakınlaştı.

Pandemi, Elektrikli Araç Vizyonunu Nasıl Etkiledi?

Covid-19 ile birlikte bireysel ulaşım kaygısı da attı. Araba kullanımının artması peşinden doğaya olan etkileri, sera gazı emisyon miktarı ve yakıt tasarrufu vb. problemler doğurdu. Cevap ise elektrikli araçlarda olabilir. Türkiye’de geçtiğimiz yılın Ocak ve Mart ayları arasında yaklaşık 100 elektrikli araç satılmıştı, bu rakam 2021 yılında 312 adete yükseldi.

Bu yönelim gelecek için umut verici olabilir. Fosil kaynaklardan kopamamak ve karbon aşırılığı insanlar olarak yaşamlarımızda büyük dengesizlikler yarattı. Çin, Avrupa Birliği, Hindistan ve ABD gibi ülkeler bu konuya dair yeni ölçüler belirledi. Bunlardan bazıları on yıllık gelecek planlarına bu tür yakıtlı araçları tamamen kaldırmayı da kattı. Çözüm yeşil teknoloji mi?

Elektrikli Otomobiller Yeşil Çözümler mi?

Yakın gelecekte elektrikli arabaların artması için üreticilerin bu dönüşüme en az 100 milyar dolar yatırım yapması gerekiyor.  Bu yatırımlardan sonra tüketiciyi ikna edebilecekler mi? Araçları hızlı, güvenli ve lüks kılacak olan yenilikler gerçekleştirilirse neden olmasın? Bunun yanında düşük maliyetli bir yeni pazarı amaçlamak da başka bir yoldur.

Elon Musk bu noktada karşımıza çıkıyor. Tesla şirketini kurarken tüketicilerin elektrikli otomobilleri kullanmak için büyük özverilerde bulunmalarının gerekmediğini her defasında belirtiyor. Bazı modellerini sadece 75 bin dolardan satışa sunuyor. Bu sayı Türkiye’de artan döviz kurları sebebiyle bize korkutucu gelse de aslında birçok tüketici için ulaşılabilir bir ücret.

Tesla 3, Chevrolet/Bolt veya Nissan’ın  LEAF’i  gibi daha ekonomik seçenekleri bulmak da mümkün. Ancak daha maliyetli oldukları söyleniyor, yani uzun vadede etkili olmayabilir. En primitif araçlar en doğru seçenekler gibi görünüyor ki Çin’in bu konudaki öncü tutumu takdire şayan, dünyadaki tüm elektrikli araçların yarısı Çin’den çıkıyor.

Elektrikli Araç Nasıl Olmalı? Modeller Nelerdir?

Ölçütleri belirleyen hususlardan bazıları:

 1. Hız alanı
 2. Sürüş menzili
 3. Performans standartları
 4. Konfor
 5. Güvenlik

Türkiye’de satılan elektrikli araba modelleri içinde hibrid sistemliler de var:

 • Ford Kuga ST-Line SUV 2.5L 225PS (1.161.000 TL)
 • Ford Kuga ST-Line SUV 2.5L 225PS (1.161.000 TL)
 • Kia NIRO 1.6L 141 PS DCT Prestige / Hibrit (395.000 TL)
 • Honda CR-V 2.0L i-MMD Otomatik Executive/Hybrid (801.000 TL)
 • DS 7 CROSSBACK Grand Chic E-TENSE 4X4 300 Opera (950.900 TL)
 • Yeni BMW 740Ld xDrive Pure Excellence Mild Hybrid – Dizel (3.323.000 TL)
 • Yeni BMW 630i Gran Turismo – Luxury Line -Mild Hybrid  (1.475.200 TL)

Emekçiden Patrona, Herkes İçin mi?

‘Herkesin elinde İphone’, ‘Herkesin evinde televizyon’ laflarına çok alıştık. Gelecekte de ‘Herkesin altında bir Tesla’ olacak mı? Sonuçta satın aldıktan sonra ehliyet gerekmeyeceği için alıcıya ekstra karlı olabilir. Yaşı araba kullanmak için geçen kimseler için de bulunmaz bir fırsat haline gelebilir. Bu noktada ‘elektrikli araç kullanım kılavuzu’ndan da mezun olmak gerekecek mi, şimdilik belirsiz.

Düşük hızlı elektrikli küçük arabalar genellikle 1,5 metreden uzun olmuyor ve hızları saatte 40 ila 56 kilometre arasında fiyatları ise 600 ila 2500 dolar arasında değişiyor. Şehrin bir ucundan diğer ucuna seyahat etmek için değil de daha çok günlük hayat içindeki kısa geziler için oldukça makul bir seçim.

Akü Tedarik Zinciri Nasıl Etkilenecek?

Sürdürülebilir, her kesime yönelik ve ekonomik elektrikli otomobiller, ilgili yan otomotiv sektörlerini nasıl etkileyecek? Amacın karbon ayak izini azaltmak olduğunu hatırlatalım. Yenilenebilir kaynaklarla üretilen bu yeni teknolojilerin yanında, geleneksel hale gelecek olan eskiler, dünyadaki sorumlulukları için hangi adımları atacaklar, bekleyip göreceğiz.

YAZAR BİLGİSİ
Yağmur Güvenç
Dünyada gördüklerimi dünyaya iletiyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al