E-ticaret dolandırıcılığı iddiası: 500’den fazla mağdur var

İddiaya göre sosyal basın hesabından yaptığı gösterişli yaşam paylaşımlarıyla tanınan E.K., sahibi olduğu online danışmanlık firması adı altında …

E-ticaret dolandırıcılığı iddiası: 500’den fazla mağdur var

İddiaya göre sosyal basın hesabından yaptığı gösterişli yaşam paylaşımlarıyla tanınan E.K., sahibi olduğu online danışmanlık firması adı altında geçen yıl ‘Gelir Garantisi’ isminde bir sistem kurdu. Sisteme dahil olanların adına tanınmış bir e-ticaret sitesinde mağaza açıp, dropshipping yöntemiyle e-ticaret yapılacağı, ürün satma, kargolama, iade gibi tüm operasyonların şirket tarafınca yürütüleceği belirtilerek sistemdekilere ömür boyu dolar kazandırma vaat edildi.

E-ticaret satışlarından elde edilen ciroları da sosyal basın hesaplarından paylaşarak müşteri toplayan E.K., programa dahil olanlardan 3 bin dolardan başlayıp 5 bin dolara kadar çıkan miktarlarda katılım parası topladı. Geçen süre zarfında 500’ü aşkın kişi, ömür boyu dolar kazanma hayaliyle ‘Gelir Garantisi’ adlı sözde programa dahil olarak kredi kartlarını sisteme tanımladı.
Sisteme dahil olan çok sayıda kişi, kâr etmeyi beklerken her ay değişen miktarlarda zarar etmeye başladı. Bazı mağazalar ise şirketin ilgisizliği, ürünlerin yanlış adreslere teslimi ayrıca e-ticaret sitesinin kurallarına uyulmaması sebepleriyle kapandı. Bunun bilinçli yapıldığını öne sürerek iade talebinde bulunan mağdurlar şirketten ret cevabı aldı. Hayal kırıklığına sebep olan gelişmelerin ardından soluğu adresi Şişli-İstanbul’da belirtilen sözde şirkette alan mağdurlar, karşılarında hiçbir muhatap bulamadı.

Yaşanan durum, sistemde görevli bazı çalışanların da dikkatini çekti. Programa dahil olanların yaşadığı mağduriyete kayıtsız kalamayanlar, “Biz de böyle hayal etmedik, insanlar mağdur oldu. Ekonomik tablo ortadayken insanlara vaat verip yerine getirmediler” diyerek tek tek bahse konu şirketle bağını kopardı.

Suç duyurusunda bulundular

Türkiye’nin dört bir yanına uzanan dev vurgun iddiasının ardından farklı illerde yaşayan ayrıca sisteme dahil çok sayıda kişi, aralarında E.K., S.Ö., G.Y., D,Ö., E.D., T.V., D.O., A.Y., D.T. ayrıca D.V.’nin olduğu şirket yöneticileri ayrıca temsilcileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatan Körfez Sulh Ceza Hakimliği şüpheli E.K.’nin soruşturma aşamasında ifadesinin alınması ya da tutuklanmasına yönelik yakalama kararı verdi. Olayla ilgili tahkikatın sürdüğü bildirildi.

ETİKETLER: Dahil, Şirket, Sistem
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.