E-devlet Online Hastane Randevusu Alma Nasıl Yapılır?

E-devlet Online Hastane Randevusu Alma Nasıl Yapılır?

E-Devletten randevu almak konusu tabiri caizse son zamanların en çok işe yarayan konularından birisi haline gelmiş durumda.

Teknolojinin herkesin cebine veya evine nüfus etmesiyle devlette teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve toplumun işini kolaylaştıran bazı atılımlarda bulunuyor. En önemli gelişmeler ise Sağlık Bakanlığı ve Emniyet tarafından sağlanıyor. Kadınların korunması için, korona virüs hastalarını takip için veya aşı olmak için bile mobil uygulamalar geliştirilmiş durumda.

Hal böyle olunca işler artık akıllı telefonlardan yürümeye başladı ve bu durumdan memnun olmayan kimse yok. Bunun bir çok nedeni olsa da en çok göze çarpanı tüm işleri kolaylaştırıyor olması. Bu yazımızda da Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan E-Devlet hastane randevusu nasıl alınır konusundan bahsedeceğiz. Dilerseniz hızlı bir şekilde E-Devlet hastane randevusu nasıl alınır hep beraber görelim.

E-Devlet Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

 1. www.turkiye.gov.tr adresine veya E-Devlet mobil uygulamasına giriş yapın.
 2. “Size nasıl yardım edebilirim?” yazılı arama kutusuna Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) yazın ve aratın.
 3. Mavi butonla belirtilen “Uygulmaya Git” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan ekranda ilk satırdan randevu almak istediğiniz tarihi seçin.
 5. Sıralı şekilde yer alan il, ilçe, klinik, hastane, semt poliklinik, muayene yeri, hekim tercihlerinizi doldurun.
 6. Ekranın sağ kısmında sıralanan mavi renkli müsait olan saatlerden birini seçin.
 7. Seçiminizi tüm bilgileri kontrol ederek onaylayın.

Bilmeniz Gerekenler

 • Sistemde bulunan randevu taleplerim kısmından yapmış olduğunuz işlemin sisteme işlendiğini kontrol etmeyi unutmayın.
 • MHRS üzerinde bulunan randevu geçmişi sekmesinde geçmiş randevularınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Randevu işlemlerinizin devamlılığı için bilgilerinizdeki değişiklikleri hesap bilgilerim bölümünden güncellemeyi unutmayınız.
 • İletişim bilgilerinizin güncel ve onaylı olduğundan emin olun.
 • Katılamayacağınız randevularınız için randevu taleplerim bölümünden iptal işleminizi gerçekleştirmeyi unutmayınız.

İnternet üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek yerine 182 çağrı merkezini arayarak hastane randevunuzu alabilirsiniz. 182 hattını aradığınızda kimlik bilgilerinizin hazırlığını tamamlamış olmanız sizden istenilen bilgileri kısa sürede aktarmanıza ve işlemlerinizin hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Her zaman için internet altyapısı işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirmesini sağlayacağından tercihinizi o yönde yapmanız size zaman kazandıracaktır.

Neden E-Devlet?

Dijitalleşen dünyaya en iyi şekilde katkı sağlayan E-devlet gün geçtikçe uzaktan gerçekleştirdiği hizmetleriyle vatandaşların hayatını kolaylaştırmaktır. 2020 yılında yaşanılan salgın nedeniyle gerekli işlemlerin özellikle sağlık alanında yapılması gereken işlemlerin uzaktan yapılabilmesi çok büyük bir kolaylıktır.

Sağlık Bakanlığı dijitalleşme konusunda oldukça başarılı projelerine gün geçtikçe yenisini eklemektedir. %96 erişim seviyelerine ulaşan bu sistem gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. 2010 yılında ilk olarak Erzurum ve Kayseri’de faaliyete açılarak bugün tüm Türkiye’de kullanılmaktadır.

Sistemin diğer getirileri ise hekimlerin tam anlamıyla iş gücüne dahil edilmesi, muayene öncesi hastaların bekleme süresinin ortadan kaldırılması ve genel anlamda sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasıdır. Ülkemiz bu ve benzer yeniliklerle sağlık alanında bir cazibe merkezi haline gelmektedir.

Ülkemizin sağlık altyapısı yeterli olmakla birlikte bu ve benzeri sistemler ile verimliliğinin arttırılması hedeflenmektedir. Hekimlerin ve vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan bu sistem sürekli gelişmeye açık ve gerekli yatırımların yapıldığı bir alan haline gelmiştir.

E-Devlet hastane randevusu nasıl alınır? Konulu içeriğimizde E-Devletten hastane randevusunun nasıl alınacağını adım adım anlattık. Ayrıca, sisteme giriş yaptığınızda eski randevularınızı veya bekleyen randevularınızı rahatlıkla görebilirsiniz. Daha fazla bu tarz aktüel içerikler için yandaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.