Dünyanın En Zengin 15 İnsanı 2022

13.03.2021
Dünyanın En Zengin 15 İnsanı 2022

Kim zengin olmak istemez ki! rahat ve bol imkanlarla geçirilecek bir hayat tarzını herkes ister ancak hayallerdeki o yaşam sitiline ulaşmak için birçok engebeli yoldan geçmek gerekir. Sadece bu zorlu süreci atlatabilen ve zekice hazırlanmış planları olan insanlar istedikleri yaşam tarzına ulaşabilmektedir. Dünyanın en zengin insanları listemi sizler için hazırladım.

1. Jeff Bezos

Birçok insanın bildiği üzere Jeff Bezos, teknoloji şirketi olan Amazonun kurucusudur. Princeton Üniversitesinde elektrik ve bilgisayar bilimleri alanından mezun olan Bezos, iyi bir pozisyonu olan işinden genç yaşta ayrılarak kendi işini kurmayı planlıyordu. Seattle daki evinin garajında takılırken aklına bir  çevrimiçi kitap mağazası kurmak geldi. Kurduğu şirkete ilk başta cadabra ismi verdi ancak insanların bundan hoşlanmayacağını düşünerek şirketin ismini Amazon nehrinin büyüklüğünden esinlenerek Amazon olarak değiştirdi. İlk başta yalnızca e-kitap ile yola başlayan şirket şimdi e-ticaret alanına farklı teknolojiler satıyor.

2. Elon Musk

Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Musk, Kaliforniya ya taşındıktan sonra Stanford Üniversitesinde uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında yüksek lisans yapmıştır. Musk il önce kardeşi ile beraber web yazılım firması olan Zip2’yi kurdu ardından bu şirketi satarak çevrimiçi banka hizmeti veren X.com’u kurdu bundan sonra da internet üzerinde ödeme yapabilmeyi sağlayan PayPal şirketini kurmuştur. Tabiki de bunlarla bitmedi yine birçok insanın bildiği uzay taşımacılığı ve havacılık alanlarında kullanılan teknolojiyi üreten SpaceX şirketini kurmuş olup  halen yönetmektedir.

3. Bernard Arnault

Forbes dergisi tarafından en zengin iş adamı olarak seçilen Arnault, Fransız iş adamıdır. Bir Fransız holdingi olan LVMH şirketinin sahibidir.

4. Bill Gates

William Henry Gates, Amerikalı girişimci, iş adamıdır. Şu anda hemen hemen bilgisayarı olan herkesin ürününü kullandığı Microsoft şirketinin kurucusudur. En başarılı şirket patronlarından birisi olan Gates, avukat bir baba ile öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaştan itibaren bilgisayara ilgisi olmuştur bu ilgisinin üzerine giderek dünyanın en zengin insanlarından biri haline gelmiştir.

5. Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg, Amerikalı girişimci, Facebook’un kurucusudur. Harvard Üniversitesinde Bilgisayar Bilimi bölümünden mezun olan Zuckerberg, üniversiteden üç arkadaşıyla Facebook’u kurdu. Facebook ile beraber dünyanın en genç zengin olarak tanınmaktadır. Psikiyatrist bir anne ve dişhekimi bir babanın oğlu olarak New yorkta dünyaya gelmiştir.

6. Larry Page

Larry Page, co-founder and chief executive officer at Google Inc., smiles during the Google I/O Annual Developers Conference in San Francisco, California, U.S., on Wednesday, May 15, 2013. Page disclosed a health condition that can result in hoarse speech and labored breathing, though according to doctors won?t impede him from running the Web-search provider. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Lawrence Page, Google şirketinin kurucularından biridir. Aynı zamanda arama motoru Google’ın temel algoritma geliştiricisidir. Michigan Üniversitesi mezunudur ve Stanford da yüksek lisansını tamamlamış olup Forbes dergisine göre dünyadaki en zengin 100 insan içinde 13. sıradadır.

7. Larry Ellison

Lawrence Joseph Ellison, veya bilinen ismiyle Larry Ellison Bir veri tabanı yazılım firması olan Oracle’ın kurucusu ve CEO’su, milyarder iş adamıdır. Annesi ve Oracle’ın kurucularından biri olan Bob Miner’in ölümünden, sonra tıp alanına ilgi duymaya başlayan Ellison, yat veya ev yerine tıp alanında çalışmalar yapan bilim insanlarıyla arkadaş olmanın daha önemli olduğunu söylüyor. Özellikle Moleküler Biyoloji ile ilgilenmekte.

8. Warren Buffet

Warren Edward Buffett, en başarılı yatırımcılardan biri olarak gösterilen Buffet, hisse senedi yatırımcısı ve iş adamıdır. Hayırsever olarak da bilinen Buffet, Bill ve Melinda Gates vakfı’na 10 milyon hisse senedi bağışlayarak Amerikada şimdiye kadarki en yüksek bağışı yapan adam olarak tarihe geçmiştir.

9. Zhong Shanshan

Çin’de bulunan en büyük içecek firması Nongfu Spring kurmuştur. Çinli milyarder aynı zamanda ilaç şirketi olan Wantaininde sahibidir. Asya’nın en zengin adamı ünvanını almıştır. Çin Kültür Devrimi sırasında okulu bırakan Shanshan, kendi şirketini kurabilmek için inşaat işçiliği gibi birçok farklı işte çalışmış ardından istikrarlı bir şekilde çalışarak büyümüştür.

10. Sergey Brin

Larry Page ile beraber Google’ı kuran girişimdir. Ailesiyle birlikte Rusya’dan Amerika’ya göç eden Brin, Maryland Üniversitesinde Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü bitirdikten sonra Stanford’a giderek ortağı Page ile tanıştı. Ardından Page ile beraber web arama motoru programını yazdılar.

11. Mukesh Ambani

Yemen’in Aden şehrinde doğan Ambani, Reliance Industries’nın yönetim kurulu başkanıdır. Zhong Shanshan’dan önce Asya’daki en zengin kişiydi ancak bu ünvan artık Zhong Shanshan’a aittir.

12. Jim Walton

Babası Sam Walton, Walmart alışveriş zincirinin kurucusudur. Jim Walton Arvest Bank’ın yöneticisidir. 2010 yılında Forbes dergisinde dünyanın en zengin insanları listesinde 11. sırada yer almıştır.

13. Ma Huateng

Asya’nın en büyük internet ve teknoloji şirketlerinden biri olan Tencet’in kurucusudur. Belki Tencent Games’i mobil oyunlardan duymuşsunuzdur. Tencent aynı zamanda en büyük oyun şirketlerinden de birisidir. Huateng Çin’in en zengin adamı olarak da anılmaktadır.

14. Carlos Slim

Meksikalı iş adamı Carlos Slim, Telmex ve América Móvil şirketlerinin kurucusu olarak telekomünikasyon sektöründe yer almaktadır. 2007 yılında dünyanın en zengin insanları listesinde ilk sırada yer almıştır.

15. Steve Ballmer

1956 yılında Amerika’da doğan Ballmer, Microsoft’un yönetim kurulu başkanıdır. 2014 yılında görevini başka birine devretmiştir. İş adamı aynı zamanda NBA takımı Los Angeles Clippers’ın sahibidir. Forbes dergisinde 2006 yılında en zenginler arasında 84. sırayı almıştır.

ETİKETLER: İnsan, Para, Şirket, Zengin
YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.