Dünyadaki En Güzel Tapınaklar: Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tapınak

Dünyadaki En Güzel Tapınaklar: Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tapınak

Dünya’da yüzyıllardan beri birçok inanış pratiği uygulanmıştır. 4000’den fazla din ve inanış içinde insanlar farklı yapılar inşa ederek bunu ibadet olarak görmüştür. Tapınaklar, bir inanışın ifade bulmuş biçimidir. Tapınakların inşasındaki amaç onlara tapmak, dua etmek ve onlardan bir şeyler istemektir.

1. Prambanan Tapınağı, Endonezya

9. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış Prambanan Tapınağı Endonezya’da yer almaktadır. Hindu inancına ait bir tapınaktır. Büyüklüğüyle Endonezya’daki en büyük tapınak özelliğe sahip yapı, UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edilmiştir.

2. Gawdawpalin Tapınağı, Myanmar

Myanmar’da 13. yüzyılda inşa edilen Gawdawpalin Tapınağı bir Budist tapınaktır. Myanmar’ın Bagan bölgesinde 55 metre uzunluğunda inşa edilmiştir. Bölgedeki en uzun ikinci tapınak olma özelliğini taşır. 1975 yılında deprem sonucu çok fazla hasar alan bu tapınak içerisinde Budistler ibadetlerini yaparlar.

3. Ranakpur Jain Tapınağı, Hindistan

Darna Shah adındaki bir iş insanı tarafından 15. yüzyılda bölgedeki Jain kültürüne ait olacak şekilde inşa edilmiştir. İçinde yazıtları ve sanatsal yapıtları bulunduran tapınak birçok mimar tarafından özenle inşa edilmiştir.

4. Cennet Tapınağı, Çin

Cennet – insan – Tanrı arasındaki ilişkiyi sembolize etmek için 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Çin’in başkenti Pekin’de yer alır.

5. Shwedagon Pagodası, Myanmar

Bundan 2600 yıl önce inşa edilen bu tapınak Budist inancını temsil etmektedir. 112 metre yüksekliğe sahiptir. Tapınakta dört büyük Buda’nın kalıntılarına rastlandığı düşünülmektedir. Bu yüzden yapısı gereği en kutsal tapınaklardan biridir.

6. Wat Benchamabophit Dusitwanaram, Tayland

Tayland’da yer alan bir Budist tapınağıdır. 1911 yılında inşası tamamlanan tapınak günümüzde turistler tarafından en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen tapınaklar arasındadır.

7. Medinet Habu, Mısır

Mısır’da inşa edilmiş olan Medinet Habu Tapınağı, Yeni Krallık Dönemi’ne ait bir tapınaktır. Antik Mısır’da yaşamış olan III. Ramses’e ait bir tapınaktır.

8. Taktsang Palphug Manastırı, Butan

Kaplan Yuvası Manastırı olarak da bilinen bu yapı 1692 yılında inşa edilmiştir. Butan’ın Paro vadisinde yer almaktadır. Budist tapınağı olmasının yanı sıra Butan’ın kültürel yapısından izler de taşımaktadır.

9. Borobudur, Endonezya

Milattan sonra 750 yılında Endonezya’da inşa edilen bu yapı Dünya’nın en büyük Budist tapınağıdır. Tapınak geçmiştren günümüze tek parça halinde ulaşmıştır. UNESCO tarafından 1991 yılından itibaren Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

10. The Colossi Of Memnon, Mısır

Dev Memnon Heykelleri, Mısır’da III. Colossi’nin bedenini korumak için inşa edilen bir tapınaktır. Yaklaşık 3000 yıl önce inşa edilen tapınak geçmişten bugüne birçok deprem yaşamış ve hasar görmüştür.

Tarihi yapıları ziyaret etmek onların izlerini takip etmek bizleri geçmişe ve şimdiye bağlar. Özellikle farklı inançlarla inşa edilen bu yapılar tarihten farklı izler taşırlar. Bir gün ziyaret etmek dileğiyle!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com