Dünya Ona Hayran! Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Profesörlük Unvanı Verildi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, hem askeri dehası hem de siyasi ve toplumsal başarılarıyla dünyanın en çok sevdiği tarihi kişiliklerden biri. Onu sadece Türk halkı değil, dünyadan pek çok millet tanımak ve keşfetmek için çaba veriyor. Onun …

Dünya Ona Hayran! Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Profesörlük Unvanı Verildi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, hem askeri dehası hem de siyasi ve toplumsal başarılarıyla dünyanın en çok sevdiği tarihi kişiliklerden biri. Onu sadece Türk halkı değil, dünyadan pek çok millet tanımak ve keşfetmek için çaba veriyor. Onun değeri her geçen gün daha da çok anlaşılıyor. Dün Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken Atatürk’ün unvanlarına bir yenisinin daha katıldığını öğrendik. Detaylar içerikte!

Dün hem Türkiye hem de dünyada Cumhuriyetimizin 100. yılı coşkuyla kutlandı. Türkiye’nin pek çok yerinde Cumhuriyet etkinlikleri olurken dünyanın farklı bölgelerinde de Cumhuriyet kutlamaları yapıldı.

Pek çok vatandaşımız kutlamalar için Anıtkabir’e gitti. 7’den 70’e binlerce kişi Atatürk’ün huzurunda Cumhuriyet Bayramımızın coşkusunu yaşadı.

New York’ta Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla Türk bayraklı kamyonlar tur attı.

Rus kozmonot Cumhuriyet’in 100. yılını uzaydan Türk bayrağı ile kutlayarak bizi onurlandırdı.

Tüm dünyada gerçekleştirilen kutlamalar gösterdi ki ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e hayranlık günden güne artarak devam ediyor.

Atatürk’ün bilim, sanat, siyaset, kültür ve edebiyat alanındaki öncülüğü ve “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkeleri bugün bile pek çok devleti ve devlet liderini, sanat camiasını ve eğitim dünyasını etkiliyor.

Atatürk, pek çok savaşlar ve devrimler sığdırdığı 57 yıllık muhteşem hayatında ve ölümünden sonra pek çok lakapla anıldı. Bunlar Anafartalar Kahramanı, Türklerin Babası, Gazi, Başkumandan, Cumhurbaşkanı ve Devrimci gibi isimlerdi.

Şimdi de vefatından sonra yeni bir unvana daha sahip oldu. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bulunan Warnborough Üniversitesi, Mustafa Kemal Atatürk’e profesörlük unvanı verdi.

Üniversite yönetimi Atatürk’e verdiği unvanla ilgili yaptığı açıklamada “Atatürk, “Yurtta sulh, cihanda (dünyada) sulh” ilkesiyle devrimleriyle, sanata, bilime ve ilime verdiği önemle çok önemli bir kişiliktir ve biz ona bu unvanı vermekten onur duyuyoruz” sözlerini ifade etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.