Dizi Önerim! Behzat Ç. İnceleme

Dizi Önerim! Behzat Ç. İnceleme

Behzat Ç yaratıcısının tanımıyla ” “yeni müktesebata” uyum sağlayamamış, lambur lumbur, “dişli” bir baş komiserdir.” Gündüzünü ya büroda ya olay mahallinde; gecesini de ya dostlarıyla meyhanede içerek ya da evde yeşil koltuğuna kurulup Vahşi Kediler belgeselini izleyerek geçirir. Kendinden “ ben iyi bir adam olamadım ama kimsenin de adamı olmadım” diye bahseder.

Emir almaz yapısı yüzünden yıllarca kıdem durdurma cezası almış, arkadaşları yükselirken o baş komiser olarak kalmıştır. Samimiyeti, üstlerini umursamazlığı ve doğruluğuyla hepimizin olmak istediği kişi rolünü üstlenmektedir. Belki de onu sevmemizin en büyük nedeni de budur.

Cinayet Büro amiri Behzat Ç. bir yanda kendi hayatının sorunlarıyla boğuşurken diğer yanda da ekibiyle beraber Ankara’da işlenen cinayetler ile uğraşmaktadır. Ekipte, kayıp kişileri bulmak diziyi izledikçe ona neden Hayalet dendiğini anlayacağınız Hayalet ‘in (kendi ismini hatırlamasa da Sabri) görevidir.

Müzik yerine telsiz dinleyen Akbaba (İsmet) ise olay yeri inceleme konusunda bir eğitimi olmamasına rağmen cesetleri inceleyerek ilk yorumu yapan kişidir. Bilgisayar üzerindeki işleri yapan Eda’ya aşık olduğu için türlü saçmalıklar yapıp bizim de aşık olduğumuzda düştüğümüz durumları gözler önüne seren Harun,

Behzat’ın sağ kolluğunu yapmaktadır. Alışveriş merkezinde yönetici olan Behzat’ın abisi Şevket her şeyden Behzat’ı sorumlu tutmasına karşın abi olduğundan kayıtsız şartsız her işe yardım eder. Dizi yeri geldiğinde 1 Mayıs’ta polislerin de işçi olduğunu hatırlatmış yeri geldiğindeyse gerek lgbt gerekse hayvan haklarını savunmuştur.

Bunun gibi birçok sosyal, siyasal mesaj taşımasının yanında derin devletin derinliklerinde var olan suç örgütlerini (gerçekte karşımıza çıkmasına daha yıllar varken) gözlerimizin önüne serer. Ercüment Çözer adıyla karşımıza çıkan karakter ne kadar suç işlerse işlesin kilit yerdeki adamları tarafından arkası kollanır.

Behzat’ın ve ekibinin kişisel sorunları bizi dizinin içinde bir yerdeymiş gibi hissettirir. Onlarla üzülüp onlarla sevinmeye başlarız. Dizi içinde meyhanede veya Akbaba’nın evde çalan müzikler Neşet Ertaş olsun Mahzuni Şerif olsun mükemmel seçilmiştir. Bununla birlikte her bölüm sonunda Pilli Bebek grubunun bir parçasının serpiştirilmesi ara sıra gözlerimizi doldurur.

Aşkıyla, adalet sevdasıyla ve aldırış etmezliğiyle Behzat Ç hepimizin “amiri” olmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.