Diyanet’ten ‘Vadesiz Hesap Dinen Uygun Değildir’ Fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı yine tartışmalı bir fetvası ile gündemde. Daha önce ‘Faizi tayin eden Allah’tır’ diyen Diyanet bu sefer de ‘Zorunluluk …

Diyanet’ten ‘Vadesiz Hesap Dinen Uygun Değildir’ Fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı yine tartışmalı bir fetvası ile gündemde. Daha önce ‘Faizi tayin eden Allah’tır’ diyen Diyanet bu sefer de ‘Zorunluluk olmadıkça paranın vadesiz bir hesapta tutulması dinen uygun değildir’ dedi. 

Katılım bankaları haricinde kalanlar hedefte.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, bankaların verdiği maaş promosyonları için “harama yakın” diyen, faizsiz finans kuruluşları olarak bilinen katılım bankaları ile 2 bin 880 liraya promosyon anlaşması imzalayan Diyanet İşleri Başkanlığı, vadesiz mevduat hesapları için verdiği fetvayla da katılım bankaları dışındaki tüm bankaları hedef aldı.

Mevduat hesaplarına yönelik “Müslümanlar faizli mevduata bilerek ayrıca isteyerek para yatırmamalı” fetvası veren, “Fiyatları tayin eden Allah’tır” hadisine işaret edilen fetva gibi fetvalar ile sık sık gündeme gelen Diyanet, hedef yükseltti. Diyanet’in dini konulardaki en yüksek karar ayrıca danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun (DİYK) internet sitesinde, istenildiğinde çekilmek üzere para yatırılan ayrıca herhangi bir faiz getirisi olmayan banka hesapları olan vadesiz mevduat hesaplarına yönelik verilen fetvayla, katılım bankaları dışındaki tüm bankalar hedefe konuldu.

Katılım bankaları fetvanın haricinde tutuldu…

“Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmü nedir” sorusuna verilen yanıtta, “Herhangi bir faiz getirisi olmayan vadesiz mevduat hesapları, faize dayalı açılan vadeli mevduat hesaplarıyla aynı kapsamda değerlendirilemez. Bununla birlikte vadesiz mevduat hesabına yatırılan paranın faiz gibi dinen meşru olmayan işlemlerde kullanılması da mevzu bahis olabileceğinden, bu hususta meşru seçenekler olduğu sürece, zorunluluk olmadıkça paranın böyle bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” denildi.

Vadesiz mevduat hesaplarının “Meşru seçenekler olduğu sürece dine uygun değil” şeklinde nitelendirilmesiyle, geriye yalnızca İslami finans temelli olan ayrıca faizsiz finans kuruluşları olan katılım bankaları kaldı.

Personelle karşı karşıya!

Başkan Ali Erbaş’ın talimatı ayrıca ısrarıyla maaş promosyon anlaşmasını katılım bankalarıyla yapan Diyanet, 2 bin 880 liralık anlaşma sebebiyle kurum personeliyle karşı karşıya gelmişti. 16 bin liraya kadar çıkan ayrıca tüm bankaların katıldığı ihaleler, iptal edilmişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.