Distribütörlük Nedir? Distribütör Nasıl Olunur?

Distribütörlük Nedir? Distribütör Nasıl Olunur?

Distribütörlük nedir? Ticari işletmelerin müşteri portföylerini genişletmek ve satış oranını artırmak için sıklıkla tercih ettiği ve reklam, tanıtım gibi faaliyetlerini yürütme aracı olarak kullandığı aracılara Distribütör denir. Distribütörlük hem gerçek kişiler tarafından hem de tüzel kişiler tarafından hizmet verilebilen bir sektördür.

Ticari firmaların şube açmak ya da her bölgedeki satış faaliyetleri için kendi bünyesinde bir alan oluşturmak yerine distribütörlük vererek kullandığı aracılar firmalara büyük faydalar sağlamaktadır.

Şirketlerin ürün ya da hizmetlerini geniş kitlelere tanıtan, reklam ve satış faaliyetlerini onlar adına yürüten, müşteri destek hizmeti sunan ve portföyü genişletmek için çalışan distribütörlük firmaları, sermayesiz kazanç sağlama konusunda oldukça avantajlıdır.

Kendine ait bir müşteri kitlesi bulunan, üretimini ve gönderimini kendi yapan halihazırdaki firmaların ürünlerini satarak stok yapma ihtiyacı olmadan kazanç sağlayabilirler. Bazı distribütörlük firmaları ya da bu işi yapan gerçek kişiler stok yaparak satışı tercih edebilirler.

Bazen de bu durum bir tercih olmaktan çıkar ve firma ile imzalanan sözleşmenin bir gereği olarak belirtilir. Ancak genel olarak distribütörlük yapanların stok tutmadığı ve ürün tedarikini talebe göre firmadan sağladığı bilinmektedir.

Aracılık şartlarını firma ile yapılan sözleşmenin kapsamı belirlemektedir. Bu sözleşmeye bağlı olarak distribütörlük alan kişi ya da kurumlar bazen yalnızca reklam tanıtım görevini bazen bu göreve ek olarak satış pazarlama işlemini üstlenirler. Kurum olarak distribütörlük yapan tüzel kişiler satış sonrası müşteri destek sorumluluğunu da alabilmektedir.

Distribütör Nasıl Olunur?

Distribütörlük yapmak isteyen tüzel veya gerçek kişilerin firmalara teklif götürmesi gerekir. Bazen de firmalar bir bölgede düzenli distribütörlük talebi içeren ilanlar paylaşırlar. Bu ilanlara başvurularak aranan kriterleri sağlayan kişi ya da kuruluşlar distribütörlük yetkisi alabilir.

İlanları takip etmek için distribütörlük almak istenen firmanın resmi sitesi incelenmelidir. Artık her büyük firma küresel ticarette söz sahibi olmak için çeşitli ülkelerde kendini temsil edecek aracılar aramaktadır. Bu nedenle distribütörlük alanında pek çok alternatif bulunur.

İlan takibi yahut iş bulma sıkıntısı çekmeyeceğiniz bu verimli sektörde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta temsil ettiğiniz firmanın marka değerini yansıttığınızdır.

Eğer anlaştığınız firmanın distribütörlük görevini üstlendiğinizde belirtilen şartlarını yerine getirmekte ya da istenen satış-pazarlama limitini sağlamakta eksiklik gösterirseniz sözleşmeniz feshedilebilir. Bu nedenle distribütörlük almak istediğiniz firmanın sizden beklentilerini iyi değerlendirmeniz gerekir.

Öncelikle kapasitenizi aşan distribütörlük faaliyetlerine sırf kazancının çokluğuna aldanarak girişirseniz, girişimcilik faaliyetiniz başarısız olabilir. Bunun yerine kendi iş kapasitenizi, sorumluluk alanınızı iyi tahlil ederek distribütörlük talebinde bulunmanız ticari başarınız açısından son derece önemlidir.

Distribütörlük veren firmalar tarafından başvuru yapanlardan beklenen kabul şartları genel olarak şu şekildedir:

  • Tüzel kişi olarak distribütörlük almak isteyenlerin firma kapasitesi ve distribütörlük referanslarının yeterli düzeyde olması.
  • Gerçek kişilerin distribütörlük yapmak istediği sektörde gerekli eğitimi tamamlamış ve tecrübe kazanmış kişiler olması.
  • Distribütörlük aldıktan sonra belirtilen satış-pazarlama alt limitlerinin yerine getirilmesinin taahhüt edilmesi.
  • Tüzel kişilerin satış sonrası distribütörlük aldığı firma adına müşteri destek hizmeti sunması.
  • Satış yapılması istenen bölgelerde gerekli faaliyetin gösterilmesine dair taahhüt verilmesi.
  • Reklam, tanıtım faaliyetlerinde yalnızca firmanın belirlediği çerçevede bir sunum yapılması ve müşteri ilişkilerinin maksimum pozitiflik üzerine kurulması.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.