Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Bildiğiniz üzere okumanın ve eğitimin hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Aileler de bu bilgi ile çocuklarının sık sık okumalarını veya öncelikli isteklerinin eğitim olmasını isterler. Ancak, bazı çocuklarda okuma isteksizliği, kendini ifade edememe ve özgüven eksikliği gibi benzer konuların nedeni tercihlere bahğlı değildir. Bu tarz isteksizliklerin nedeni disleksi olmalarından kaynaklanıyor olabilir.

Dolayısıyla saygı göstermenin yanı sıra bu sorunun tıbbi olarak çözülmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Biz bu yazımızda disleksi hastalığı belirtileri nelerdir ve disleksi nedir gibi konulara değindik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan önce disleksi nedir? Sorusunun cevabını verelim. Devamında disleksi belirtileri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Disleksi Nedir?

En basit anlatımı ile öğrenme bozukluğu hastalığı olan disleksi özellikle aileler tarafından merak edilmektedir. Neden oluştuğu ve belirtilerinin ne olduğu ile ilgili birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Çocuk yaşlarda ortaya çıkan bu durum ilkokul çağlarında belirtiler göstermeye başlamaktadır. Çocuğun derslerine adapte olamaması, dersleri anlamaması ve okuma yazmada güçlük çekmesi disleksi hastalığının en büyük belirtisidir.

Bu süreçte ailelerin çocuklarını en iyi şekilde analiz etmesi gerekmektedir. Bu bir hastalık olduğundan çocuğa baskı ile bir şeyler öğretilmeye çalışılması doğru bir yol değildir. Disleksi hastalarında okuma yazma güçlüğünün yanı sıra hafıza problemleri de görülmektedir. Aşırı unutkanlık ve konuşmada zorluk yaşama gibi belirtiler ile kendini daha erken yaşlarda gösterebilmektedir. Ailelerin çocukları ile olan iletişimi hastalığın erken tanısının konulmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Çocuk yaşlarda kendini gösteren bu hastalığın oldukça fazla belirtisi bulunmaktadır. Ailelerin çocuklarını iyi takip ve analiz etmesi hastalığın erken tanısının koyulmasına olanak sağladığından önemlidir.

Disleksi Hastalığı Belirtileri:

  • Özgüven eksikliği görülmektedir.
  • Okulu sevmemeye bağlı isteksizlikler.
  • Kendini ifade etmekte zorluk çekerler.
  • İletişim seviyeleri yabancı kişiler ile düşüktür.
  • Kendilerini ifade edememeye bağlı agresif tavırlar görülmektedir.
  • Birbirine benzeyen harfleri karıştırabilirler.
  • Ödev yaparken zorlanma ve isteksizlik görülebilir.
  • İletişim kuramamaya bağlı arkadaş edinme de zorluk yaşama görülebilir.
  • Okuma veya yazmada başarı elde edememektedirler.

Disleksi hastalığı nedir? ve disleksi belirtileri neler gibi konulardan bahsetmişken, disleksi hastalığı nasıl tedavi edilir bundan bahsetmezsek olmaz. Yazımızın mihenk taşı olan disleksi hastalığının tedavisi nedir? Sorusunun cevabına bir an önce geçelim.

Disleksi Hastalığının Tedavisi Nedir?

Oldukça sık karşılaşılan bu hastalık türünün ne yazık ki net bir tedavisi mevcut değildir. Psikolojik destek ile çocuğun bu durumun doğal olduğunu anlaması amaçlanmaktadır. Toplumdan uzaklaştırılmadan kendini ifade ederek spor, müzik veya resme yönlendirilmeleri tavsiye edilmektedir. Bu durumun olağan olduğu ve zeka geriliği ile alakalı olmadığının gerek aile gerekse çocuk tarafından algılanması gerekmektedir.

Yapılan tedaviler tamamen kişinin bu durumu kabullenmesini amaçlamaktadır. Ailelerin çocuklarına karşı davranışlarında özenli davranması bu sürecin çok daha kısa sürede aşılması için gereklidir. Erken tanı çocuğun erken yaşlarda mevcut hatalığı kabul etmesini kolaylaştırdığından okul çağında sıkıntı çekmemesine olanak sağlamaktadır. Ailelerin çocukları üzerinde ki etkisi ve desteği disleksi hastası olan kişinin kendine güvenmesi için gereklidir.

Bu yazımızda, disleksi nedir, disleksi belirtileri nelerdir ve disleksi hastalığının tedavisi gibi konulardan bahsettik. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Daha fazla sağlık bilgileri makalesi arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayarak sağlık kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al