Dinlediğinizde Sizi Çok Şaşırtacak Oryantal Melodiler Barındıran 11 Rock Müzik

Dinlediğinizde Sizi Çok Şaşırtacak Oryantal Melodiler Barındıran 11 Rock Müzik

Kökeni 1940 ve 1950’lilerin Rock and Roll’una dayanan rock müzik, Batı kökenli bir müzik türüdür. Rock, sert müzik yapısı gereği elektronik gitar merkezlidir ve genellikle elektro bas gitar ve davul da dahil edilerek icra edilir. Rock müzik zaman içerisinde folk, caz, klasik müzik gibi kendisinden farklı müzik türleri ile de bazı rock müzik grupları tarafından birleştirilmiştir.  

Batı’dan doğmuş sert ve öfkeli bir müzik olarak rock, Doğu’nun kıvrak ve kımıl kımıl ezgileriyle de kimi gruplarca harman edilmiş ve ortaya Doğu ve Batı’nın muhteşem müzikal uyumu çıkmıştır. İçerisinde oryantal müzikal öğeler barındıran rock müziklerden bazıları şunlardır: 

1. Dream Theater – Home

New York çıkışlı Progresif metal grubu olan Dream Teater’ın Home parçasında bizi ara ara oryantal melodiler eşlik ediyor. Metal bir şarkıya oryantal bir aura eklemek parçaya bambaşka bir hava kazandırmış. 

2. Offspring – Pay The Man 

Punk tarzında müzik üreten ABD kökenli grup 1984 yılında kurulmuştur. Grunge, metal ve punk rock türünde de müzikler yapn grubun Pay The Man şarkısında bizi etkileyici bir Doğu ezgiler karşılar. Müziğin ilk olarak oryantal bir müzik havasıyla başlayıp bir süre oryantal tınılarla devam eder. Bu tarzda yapılmış başarılı şarkılardan biri olarak yerini alır. 

3. Opeth – Closure 

Dünya çapında tanınan Opeth1989 yılında İsveç’te kurulmuş progresif metal grubudur. Küresel bir şöhrete ve başarıya sahip böylesi bir grubun muhteşem şarkılarından birisi de içerisinde oryantal yapılarla karşılaştığımız Closure şarkısıdır. 

4. Drowning Pool – Tear Away 

1996 kuruluş tarihli ABD’li alternatif metal grubun Drownin Pool şarkısında metal müzik öğelerine Ortadoğu ezgileri ve solosu takip eder. Bu tarzda dinlemesi fazlasıyla keyifli bir şarkıdır. 

5. Saxon – Atila The Hun 

1976 yılında Barnsley, Yorkshire’da kurulan İngiliz bir heavy metal grubudur. New Wave of British Heavy Metal’ın rekortmeni olan grup, Atila The Sun şarkısında bizi Ortadoğu ezgileriyle karşılaştırıyor.  

6. Stormlord – Legacy Of The Snake 

İtalya’nın Roma şehrinden doğma grup, heavy metal tarzında yaptıkları şarkılarıyla bilinir. Legacy Of The Snake parçaları, insanı tesir altına alan oryantal ezgilerin havasıyla başlayıp heay metal tarzına geçiş yapar. Ortadoğu müziğiyle kendi tarzlarını birleştirdikleri etkileyici bir parçadır. 

7. Burnt By The Sun – Spinner Dunn 

ABD çıkışlı grubun Spinner Dunn şarkısı, Ortadoğu ezgilerini içerisinde barındıran rock şarkılara en iyi örneklerinden biridir. Şarkı direkt oryantal melodilerle başlar ve iki dakika boyunca vermek istediği tüm duyguyu Doğu ezgieriyle aktarır. 

8. Kasabian – Acid Turkish Bath 

1997 yılında İngiltere’nin Leicester kentinde kurulmuş olan rock gruburAcid Turkish Bath ismini verdikleri şarkılarında oryantal bir soloyla Doğu özelliklerini şarkıya kattıkları gibi Doğu ezgileri de yer yer kendini belli ediyor. 

9. Orphaned – Norra El Norra 

İsrailli Heavy metal grubu olan Orphaned, oryantal metal tarzının öncüsü olarak bilinir. Tüm şarkılarında oryantal ezgi bulunan grununNorra El Norra şarkısı, baştan sona oryantal ezgi ve solodan ibarettir.  

10. Sabhankra – Powercraft 

İstanbul asıllı metal grubun Powercraft şarkısında grup bizleri Doğu ezgileriyle karşılaştırıyor. Türkiye asıllı ve metal grup olmasıyla da öznelliğini koruyan grubun bu şarkısı oryantal ezgileri gayet  yerinde bi şekilde taşıyor. 

11. Epica – Seif Al Din 

Dünyaca ünlü grup, Hollanda kökenli senfonik metal grubudur. Senfonik tarz icra etmeleri sebebiyle farklı türden sesleri ve ezgileri yan yana getiren grubun Seif Al Din şarkısında yer alan oryantal solo ile parçaya inanılmaz güzellikte Doğusal özellik katılmış. 

ETİKETLER: Müzik, Müzikler, Rock, Rock Müzik
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.