Depremzedeler Kayıplarını Aramak İçin Dernek Kurdu: ‘1000 Küsür Kişi Kayıp’

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem, bölgede bulunan bir çok ili enkaza çevirdi. On binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği depremde yakınlarına ulaşamayan vatandaşlar birlikte hareket etmek amacıyla Deprem Mağdurları ve Kayıp …

Depremzedeler Kayıplarını Aramak İçin Dernek Kurdu: ‘1000 Küsür Kişi Kayıp’

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem, bölgede bulunan bir çok ili enkaza çevirdi. On binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği depremde yakınlarına ulaşamayan vatandaşlar birlikte hareket etmek amacıyla Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği çatısı altında bir araya geldi. 

Dernek Başkanı Selahattin Kaban, ‘Bin küsür kişi kayıp ama bize ulaşan aileler 123 kişi, bu ailelerin kayıplarını aramak için girişimlerde bulunuyoruz.’ dedi. 

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen; Hatay, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep’te etkili olan depremde 50 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Depremin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen kaldırılan enkazlardan ceset çıkmaya devam ediyor.

Yakınları kaybolan 123 aile, Hatay merkezli Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği altında bir araya gelerek kayıplarını bulmayı ümit ediyor.

Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Kaban, ‘Deprem bölgesinde 1000 küsür kişi kayıp. Bize ulaşan 123 kişi. Kayıp aileleriyle birleşerek dernekleşme sürecine girdik.__ Bu aileler için kayıpları bulmak için çalışmalarda bulunuyoruz. Devlet yetkilileriyle görüşüyoruz. Sokaklarda canlı ihbarlar geldiğinde sokaklara çıkıyoruz. Kayıplarımızı ailelerimizle birlikte arıyoruz. Bütün ailelerimiz; evlatlarından, çocuklarından, babalarından, annelerinden umutla haber gelmesini bekliyorlar. Seslerini duymak, onları bulmak istiyorlar. Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği olarak birçok yetkililerle görüştük. Milletvekilleri, Valiliğimize gittik ve bu konuyu kendilerine bildirdik. Dilekçeler yazdık aileler olarak” dedi.Başkanı Kaban, parmak izi ve DNA testi yöntemiyle kayıplara ulaşabileceğine dikkat çekerek, “Hastanede yatan depremzede varsa onların parmak izlerinin alınması ve DNA’larının alınması talebinde bulunduk. Sevgi evlerindeki çocuklarımızın da aynı şekilde DNA ve parmak izlerinin alınması talebinde bulunduk. Molozlarla giden cenazeler varsa molozların incelenmesi talebinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

‘Ölenler öldü gitti ama biz her gün ölüyoruz’

Depremde annesinin ve babasının hayatını kaybettiğini, kız kardeşinin de aylardır kayıp olduğunu ifade eden Ayten Tuncer, “6 Şubat depreminden bu yana kız kardeşim Nesrin Tuncer, maalesef bütün aramalarımıza rağmen bulunmadı. DNA testi yaptırdık sonuç alamadık. Enkaz kaldırma çalışmalarında yanındaydık. Enkazdan annem, babam vefat ederek çıktı fakat kız kardeşim bulunamadı. Ben kardeşimin ve diğer kayıpların bulunmasını istiyorum. Bu konuda çok hassas davranılmasını istiyorum. Yetkililere buradan rica ediyorum, lütfen kayıplarımızı bulun. Biz kayıplarımızı istiyoruz. Tek umudumuz bu, depremden bu yana sanki yaşamıyoruz. Ölenler öldü gitti ama biz her gün ölüyoruz. Her gün endişe içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Dernek başkanı Selahattin Kaban ve yakınını arayan depremzede Ayten Tuncer’in açıklamaları 🎥

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.