Depremde Binalar Nasıl Çöker? En Güvenli Yer Neresi?

Depremde Binalar Nasıl Çöker? En Güvenli Yer Neresi?

10 ilde yaşanan deprem sonrasın insanların yaşamlarında önemli değişimler olurken depremden etkilenen ve etkilenmeyen her yerdeki insanlarda depremde binalar nasıl çöker, en güvenli yer neresi? merak ediyor.

Depremde binaların çökme şekli binada kullanılan malzemeye, binanın yapılışına ve depremin şiddetine göre değişiklik gösterir. Eğer bina giriş katındaki dolgu duvarlar kaldırılırsa bu durumda binanın temelini zayıflatmış olunacağından yumuşak bir kat ortaya çıkar ve doğal olarak depremde burası ilk yıkılan olacağından tüm binanın yerle bir olmasına neden olur. Yapılar arasındaki mesafe de oldukça önemlidir. Çünkü birbirine yapışık olan binalardan birisi depremde yıkılırsa o diğer binaların yıkılmasına neden olabilir.

Bir binanın deprem esnasında çok sallanıyor olması o binanın yıkılacağı anlamına gelmez. Bir binanın yıkılmasını belirleyen şey sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Eski yapılarak baktığımızda genellikle kullanılan malzeme ve tekniklerin yetersiz olması yapının çok fazla mukavemet gösterememesine neden olacaktır. Özellikle kolonların eski olması ve yıpranmış olması yapının genel olarak depremden etkilenmesine neden olacaktır.

Depremde Binanın Yıkılış Şekli

Depremde binalar kolonlardan itibaren yıkılmaya başlayacaktır. Örneğin binanın kolonu fay hattının geçtiği zemin üzerindeyse bu durumda direnç gösterebilmesi mümkün olmaz ve çatlar. Bir kolonun çatlamasıyla birlikte taşıdığı tabliyeler kırılmaya başlar. Kolonlar taşıma kuvvetlerini kaybetmeye başladığında ise bir anda bina çöker. Yani bazen binanın tamamı aynı anda yıkılırken bazen de bir bölümü yıkılır.

Depremde En Çok Hangi Katlar Zarar Görür?

Depremde en büyük tehlike dış duvarlardır. Dolayısıyla meydana gelen zararlara ve ölümlere baktığımda deprem anında içeriden dışarıya kaçmaya çalışanlar olduğudur.

Deprem Esnasında Evdeki Güvenli Yerler

Depremde en önemli tedbir en güvenli yerlerin neresi olduğunu bilmektir. Örneğin devrilen eşyaların bulunduğu odalar, tehlikeli olurken bu eşyalardan uzak durup kendinizi korumanız gerekiyor. Evin güvenli yerlerini depremden önce öğrenmek gerekir.

Deprem esnasında en güvenli yerler genellikle koridordur. Çünkü iç duvarlarla çevrelenmiştir. Sallanma sırasında basınıza düşecek olan her şeyden uzak durmanız gerekiyor. Aşağıda depremde dikkat etmeniz gereken şeyler belirtilmiştir.

  • Devrilebilecek mobilyalar,
  • Pencere kenarları, hem dış duvar olduklarından hem de camları kırılabileceğinden tehlikelidir.

Gece Deprem Olursa Ne Yapılmalı?

Bundan önceki depremlere baktığımızda gördüğümüz şey gece olduğudur. Dolayısıyla insanlar gece uykularında olduklarından dolayı depreme hazırlıksız olarak yakalanıyor. Peki gece deprem olursa ne yapmak gerekir?

Deprem anında ilk yapılması gereken şey panik yapmamaktır. Sallanmayla uyandığınızı düşünecek olursak olabildiğince sakin kalmaya özen göstermelisiniz. Sarsıntı anında üzerinize düşebilecek her şeyden uzak durmalı ve yatağınızın yanına cenin şeklinde uzanmalısınız. Yanınıza bir yastık ya da yorgan almak sizi olası zararlardan koruyacaktır.

Yatağınızın yanında mutlaka sağlam bir eşya olmasına dikkat etmeniz gerekir. Dolaplardan olabildiğince uzak durun. Bazalı yataklar üzerine düşen yükü kaldırma konusunda daha başarılıdır bu nedenle yatağınızın bu tip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yüzünüz pencereye doğru dönük olmalıdır. Bu sayede yönünüzü bilir nereden çıkacağınız konusunda fikir sahibi olursunuz. Bu şekilde dışarıdan gelen havayı alabilmekte kolaylaşacaktır.

Depremde yapılan en büyük yanlış deprem sırasında dışarı doğru kaçmaktır. Sallantı geçene kadar güvenli bir yerde beklemeye özen göstermelisiniz. Deprem anında dışarı çıkma süreniz 10-15 saniye kadardır bu nedenle dışarı çıkabilecek zamanınız olmayacaktır.

Deprem her insanın yaşayabileceği en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Beklenmedik zamanlarda geldiğinden dolayı deprem anında korunmaktan başka yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bunun için olası tüm önlemlerinizi depremden önce almaya dikkat etmelisiniz.

ETİKETLER: Deprem, Depremde binalar
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.