Deniz Zeyrek Kulis Bilgisi Paylaştı: “Asgari Ücret İçin Fikirler Değişti”

Türkiye’de milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren asgari ücret için komisyon görüşmeleri 11 Aralık’ta başlayacak. Gazeteci Deniz Zeyrek, hükümet kulislerinde asgari ücret için konuşulanlar hakkında bilgi verdi. Zeyrek’e göre asgari ücret, 17 …

Deniz Zeyrek Kulis Bilgisi Paylaştı: “Asgari Ücret İçin Fikirler Değişti”

Türkiye’de milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren asgari ücret için komisyon görüşmeleri 11 Aralık’ta başlayacak. Gazeteci Deniz Zeyrek, hükümet kulislerinde asgari ücret için konuşulanlar hakkında bilgi verdi. Zeyrek’e göre asgari ücret, 17 bin lira olacak.

Asgari ücret görüşmeleri, bakanlık yetkilileri, işçi sendikaları ve işveren temsilcileriyle birlikte yapılacak.

Tüm çalışanlarını yakından ilgilendiren asgari ücrete, bu yıl sadece bir kez zam yapılacağı duyurulmuştu.

Gazeteci Deniz Zeyrek, “Yılda bir kere artırılma kararı çıkmasaydı asgari ücreti 15 bin 800 TL yapacaktılar. Fakat yılda bir kere artıracakları için 17 bin TL yapma noktasındalar.” ifadelerini kullandı.

“Bu devletin işine de geliyor. Devlet oradan vergi alıyor. Asgari ücret bu memur ve emekli maaşı gibi değil yani. Bunu patronlar ödeyecek. Devlet tabi patrondan alacak vergiyi düşürebilir.”

Mehmet Şimşek ile birlikte kemer sıkıldığını hatırlatan Zeyrek; “Devlet vergiden ödün vermiyor. Sayın Mehmet Şimşek IMF komiseri gibi davranıyor. 5 bin TL’lik emekli ikramiyesinin kapsamını genişlettikleri için tepki gösteriyor. Adı konmamış bir IMF programı uygulanıyor. Dolayısıyla ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.” dedi.

1 Nisan’dan sonra da 4 yıl da seçimin olmadığını söyleyen Zeyrek, “Korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız” hatırlatmasında da bulundu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.