Demirtaş’tan Yeni Öcalan Açıklaması: ‘Çözüm Yasal Zeminde Gerçekleşmeli’

Kobani duruşmasındaki savunmasında ‘Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir’ dediği belirtilen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yeni …

Demirtaş’tan Yeni Öcalan Açıklaması: ‘Çözüm Yasal Zeminde Gerçekleşmeli’

Kobani duruşmasındaki savunmasında ‘Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir’ dediği belirtilen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yeni bir açıklama yaptı. Haberdeki sözlerin bağlamından kopuk olduğunu belirten Demirtaş, ‘Sanki HDP’yi tümden yok sayan bir anlam çıktığı için düzeltme ihtiyacı doğmuştur’ ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı duruşmada ‘Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” dediği belirtilen Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

‘Kürt sorununun farklı başlıkları ayrıca boyutları bulunuyor. Çözüm, anayasal ayrıca yasal zeminde gerçekleşmek durumundadır ayrıca doğal olarak bunun yeri TBMM’dir. Burada da HDP başta olmak üzere siyasi partiler çözümün muhataplarıdır’ diyen Demirtaş, ‘Bununla birlikte, sorunun tüm boyutlarıyla kalıcı şekilde çözülebilmesinin yegane yolu, tüm tarafları yasal zeminde çözüme dahil etmektir. Bu anlamda, Öcalan’ın çözümdeki önemli rolünü yadsıyan, yok sayan politikaların başarı şansı yoktur’ ifadelerini kullandı.

“Kimse olmayan şeyler üretmesin”

Çözümün sağlanması için her aktörün farklı düzeyde rolü ayrıca önemi bulunduğunu belirten Demirtaş, ‘Aktörlerin herhangi birini yok sayılarak, karşılaştırılmaya çalışılarak aranan çözüm, çözüm değil, ya saf hayal ya da art niyettir’ ifadelerini kullandı. Demirtaş, şöyle devam etti: 

‘Bu vesileyle, bizimle çalışma yürüten ayrıca fedakarca dayanışma gösteren avukatlarımız, danışmanlarımız ayrıca parti genel merkezimiz hakkında kullanılan dile, eleştiri sınırlarını aşan ifadelere cevap vermek istemiyorum. Herkesi daha dikkatli ayrıca özenli davranmaya davet ediyorum. Kimse olmayan şeyler üretmesin.’

Demirtaş, açıklamasını ‘Bu zorlu ayrıca tarihi süreçte komplo teorilerini bir kenara bırakıp canla başla mücadele etmek dışındaki tüm seçeneklere kapalı olacağız ayrıca direne direne kazanacağız’ ifadeleriyle sonlandırdı. Öte yandan Demirtaş, açıklamasına şu notu düştü: 

‘Duruşmanın SEGBİS çözüm tutanakları çıktığında sizlerle paylaşacağız. Haberi yapan gazeteci arkadaşların herhangi bir art niyeti de yoktur, çarpıtması da. Haber eksik, haberdeki sözler bağlamından kopuk olduğundan ayrıca sanki HDP’yi tümden yok sayan bir anlam çıktığı için düzeltme ihtiyacı doğmuştur.’

Ne olmuştu?

Demirtaş’ın, salı günü Ses ayrıca Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı Kobani duruşmasında ‘Çözmek için birilerinin cesaretli davranması gerekir. Özgürlüğünden feragat etmesi gerekecek. Korkak ayrıca kaypak siyasetçilerle bu iş yürümez. Bizlere fedai siyasetçiler lazım. Terörist yaftası yemeyi göze almanız lazım. Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir’ dediği belirtildi.

HDP’nin resmi Twitter hesabından Demirtaş’ın Öcalan ile ilgili sözleri önce paylaşıldı sonra silindi. 

Selahattin Demirtaş’ın medya danışmanı Zınar Karavil, Demirtaş’ın savunmada yer alan ifadelerin ‘haberleştirilirken bağlamından koparıldığını’ ifade etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.