Cyborg (Siborg) Nedir? Cybernetic Organism Kimlere Denir?

Cyborg (Siborg) Nedir? Cybernetic Organism Kimlere Denir?

Cyborg (Siborg) Nedir? Cybernetic Organism yani sibernetik organizmanın kısaltılmasıdır CYBORG. Kelimenin tanımı, insanların teknolojiyle olan etkileşimleri etrafında şekilleniyor.

Günlük olarak çok aşina olmadığımız bu kelime, literatürde sıkça rastlanılan bir kavramdır. Cyborg, yapay ve biyolojik kısımlara sahip olan varlıklara verilen isimdir. Gelişmiş sanal gerçeklik vizyonuna sahip insan bireylerinin uzuvları ve gövdelerindeki robotik implantları içeren varlıklarda diyebiliriz. Bu varlığın adı, Amerikalı bilim insanları, Manfred Clynes ve Nathan S. Kline tarafından 1960 yılında konulmuştur.

Teknoloji literatürlerinde, insan-makine / insan-bilgisayar gibi benzetimlerle anlatılmaya devam edilen Cyborg kavramı gündelik yaşam da henüz karşılığını bulabilmiş değil. Biyolojik, dijital ve siber parçaların birlikteliği olarak da yorumlanabileceğimiz bu kavramı konsept, vitrin ürünü tasarımlara benzetebiliriz. Her gün her yerde rastlamayız.

Temeli 12. yüzyıla dayanan bu terimi filmlerde duymaya başladık. Sibernetik bilim insanı, Müslüman El-Cezeri, duymaya başladığımız bu terime düşünceleriyle katkıda bulunmuştur.

İnsan vücut hareketlerinin kontrolünü destekleme fikriyle Cyborg terimi somut olarak geliştirilmiştir. Tıpta, askeri alanda ve uzay alanında gelişmeye de devam etmektedir.

Cyborglar, tıp alanında iki farklı şekilde kullanılıyor diyebiliriz. İlk olarak organları yenileme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Hasar alan organların iyileşmelerinde, kırıkların onarımında iyileşme sürecine destek amacıyla tasarlanmaktadırlar.

Tıpta Cyborgların ikinci amacı ise işlevini tamamen kaybeden organların yerine kullanılmasıdır. Kopmuş kol veya bacakların, kalp kapakçıklarının yerine tasarlanarak gerçek organın fonksiyonuna en yakın taklit amaçlanmıştır.

Askeri alanda Cyborglar, insanların gitmesinde sakınca olan alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Mayın veya insanların tespiti için kullanılabilir. Cyborglara, ısıya ve harekete duyarlı sensörler, gece görüşü de olan kameralar uyarlanarak, düşman etkisini azaltacak çalışmalarda kullanılmaktadır.

Uzay alanında ise, astronotların yerine kullanılarak Cyborglardan faydalanılmaktadır. Uzayda bilim insanları çok yüksek radyasyona maruz kalmaktadırlar. Bunun gibi insan hayatı tehlike faktörlerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Cyborg (Siborg) Nedir

Cyborg Kime Denir?

Gelişmiş ve üst düzeyde yeteneklere sahip insan bedeni arzusu, filmlerdeki yayınlanan süper kahramanların da etkisiyle büyüyen bir rüyadır. Doğrudan Cyborg isimli karakterlerin varlığına aşinayız. Birçok süper kahraman da Cyborg kategorisine girmektedir. En başta yaptığımız tanımdan yola çıkarak Cyborgların çokça var olduğunu söyleyebiliriz. ABD’de yapay uzuv, kalp pili gibi sistemlere sahip kişilerin teknik anlamda birer Cyborg olarak adlandırılabileceği bile konuşuluyor. Hatta kontakt lensle bu yazıyı okuyorsanız tanımlamalara göre bir Cyborg olabilirsiniz.

İlk Cyborg insan olarak bilinen Neil Harbisson renk körüdür. Bilim insanlarıyla yıllar süren çalışmalar sonucunda Eyeborg olarak adlandırılan anten hazır hale getirildi. Cihaz, kafa derisine takılan USB portu içeren bir çipten oluşmakta. Eyeborg, renkler ile ilgili bildirimleri beyne ileterek algılanmasında rol oynamaktadır. Cyborg olarak kabul gören Harbisson, sesleri daha iyi duymayı amaçlayarak bir çipi kemiğine entegre ettirmeyi planlıyor.

Ancak somut olarak bir varlığın Cyborg olarak adlandırılması için insan, makine, çip ve devrenin birbirine geçmiş halde olması gerekiyor.  Biraz abartı olacak ama insan düşünün eli kolu protez, ayakları tekerlekli, beyni bilgisayar, suda yüzüyor, uçuyor, buna Cyborg denilebilir. Ama ne dış uzuv destekli bir insan, ne de ayağında robotik protezli bir hasta Cyborg değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com