Cybernetics (Sibernetik) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Cybernetics (Sibernetik) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Merhabalar bu yazıda sizlere de sibernetik nedir? Ne için kullanılır ve önemi nedir? Gibi sorulara cevap aradım ve bunları sizinle paylaşmak istedim umarım size de faydası olur öncelikle size tanımını yaparak başlamak isterim

Sibernetik Nedir

Cybernetics (Sibernetik) Nedir?

Sibernetik yunanca bir kelime olup Türkçe de ki anlamı dümenci olarak geçmekte bilim olarak güdüm bilimi olarak bilinmektedir. Canlı ve cansız tüm sistemlerin denetlenmesi ve düzenlemesi ve yönetilmesinden sorumlu bilim dalıdır.

Canlı ve cansız sistemleri açacak olursak bunlar biyolojik, fiziksel, mekanik alanlar ya da düşsel bile olabilir geniş çerçevelidir. Sibernetik düzenli olan sistemlerin limitleri ve imkânlarının araştırılmasına bakmaktadır.

Şu açıdan da tanımlayabilirsiniz bir eylemin çevresinde yol açtığı değişimlerin sistematik şekilde geribildirim olarak yansıtıldığı kapalı sinyal döngüsüdür.  Sibernetiğin ele aldığı kavramlar genelde bilişsel, öğrenme, verim, sosyal kontrol iletişimsel olarak düşünebilirsiniz. Diğer bir sorumuz ne için kullanılmakta bunu da aşağıda size detaylıca anlatmış olacağım.

Sibernetik Nedir

Cybernetics (Sibernetik) Ne İçin Kullanılır?

Sibernetik şu anda geçmişte ya insanların müdahale etmek zorunda kaldığı düzeltmeye çalıştıkları bütün mekanik görevleri sistematik olarak ve çok az şeylere müdahale etmesi sağlayan mekanik işlevlere dönmesini sağladı. Müthiş değil mi çevremizdeki çoğu şey hem mekanik oldu hem de sistematik bir hal aldı bu hızlı olmamıza ve zamandan tasarruf etmemizi sağlamış oldu.

Üstelik dünya gelişimine sebebiyet sağladı başkasının kontrol etmesine gerek kalmadan kendi kontrolleri ve görevlerini yapabilen yapay zekâ, robotik ve genetik alanlarımız oldu bunları sistem üzerinden kodlamalar yaparak tasarlayabiliyorsunuz ve her alanda kullanabiliyorsunuz. Son dönemlerde en fazla kullanılan alanları da sizinle de paylaşmak isterim fabrika otomasyonları, savunma sanayileri, endüstriyel, imalat işlerimde verimlilik ve uzay araçlarında rota işlemleri için kullanım sağlanmaktadır.

Aslında sibernetik diğer bilim dalları ile bağlantılı bir durumda kısa süre içerisinde bence yukarıda saymış olduğum alanların dışında bir çok alanda görüyor olacağız. Yazımda tüm detaylara yer vermeye ve sizleri aydınlatmaya çalıştım daha fazlası için video incelemesi de yapabilirsiniz. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.