Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türk Lirası’ Hamlesi: ”Süreç Sona Gelmiştir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa isteğini dile getirdiği açıklaması gündemdeki yerini halen korurken, yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Ekonomi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ Türk Lirası’nın reel olarak değer …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türk Lirası’ Hamlesi: ”Süreç Sona Gelmiştir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa isteğini dile getirdiği açıklaması gündemdeki yerini halen korurken, yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Ekonomi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir’ dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamaları yaptığı sırada Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyordu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, yeni anayasa isteğini yineleyerek, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesinin “isabetli olacağını” vurgulamıştı. Cezayir’deki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yine dikkat çeken sert çıkışlarda bulundu.

Sıklıkla yaptığı açıklamalarda ‘Türk Lirasının değer kaybettiği dönemin bittiğini’ vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki fikrinden yine vazgeçmedi ve ekonomiye ilişkin yorumlarda bulundu.

“Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: ”

‘Bizim uyguladığımız dezenflasyon programı çok büyük ihtimalle Lira’da reel olarak bir değerlemeye sebep olabilir. Yani Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir. Özetle Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanma ihtimali yüksektir. Onun için önümüzdeki dönemde biz uyguladığımız sağlıklı politikalar ve yapısal reformlarla yatırımcı güvenini kazanacağız, halen de kazanıyoruz.”

”Bu güven fon akışını tetikleyecek. Fon akışı Lira’da reel değerlemeye sebep olacak. Bu da dezenflasyonu hızlandıracak, büyümenin aşağı yönlü risklerini sınırlayacak. Neticede hem makul düzeyde büyüyeceğiz, hem enflasyon düşecek bu koşullarda. Yani faziletli bir döngüye gireceğiz inşallah.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.