Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Yavaşlama Başladı’ Diyerek Enflasyonda Düşüş İçin Tarih Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazeteciler yaptığı açıklamalarda enflasyon, fiyat artışları ve ekonomi yönetimiyle ilgili açıklamalar yaptı. Erdoğan, açıklamasında ‘Enflasyon çok hızlı düşecek’ dedi. Ekonomi herkesin ana gündeminde …

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Yavaşlama Başladı’ Diyerek Enflasyonda Düşüş İçin Tarih Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazeteciler yaptığı açıklamalarda enflasyon, fiyat artışları ve ekonomi yönetimiyle ilgili açıklamalar yaptı. Erdoğan, açıklamasında ‘Enflasyon çok hızlı düşecek’ dedi.

Ekonomi herkesin ana gündeminde olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyat artışlarına yönelik alınan tedbirleri ve enflasyonda düşüşün ne zaman görüleceğini açıkladı.

2024 yılında haziran ayı sonrasında enflasyonda sert bir düşüş görüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yavaşlamanın başladığını hatta bunun ‘trend’e dönüştüğünü belirtirken, ‘Önümüzdeki aylarda bu çok net bir şekilde ortaya çıkacak’ dedi.

“Fırsatçılıkla ve fahiş fiyat artışlarıyla mücadele ediyoruz.”

Fahiş fiyat artışlarına yönelik de ‘Fırsatçılıkla mücadele, fahiş fiyat artışlarıyla mücadele noktasında denetim ve cezai uygulama görevlerimizi yapıyoruz. Bir yandan da arz, talep, stok, ihracat, ithalat verileri hemen hemen her gün kontrol ediliyor’ diyen Cumhurbaşkanı son aydır piyasada yokluk oluşmamasına yönelik de önemli tedbirler alındığını belirtti. 

Fırsatçılıkla mücadele için denetim ve cezai uygulamaların yapıldığını belirten Erdoğan, kurumların enflasyonla mücadele programına da uygun şekilde koordineli çalıştığını açıkladı.

Fahiş fiyat artışlarının tespit edildiği sektör ve firmalarda bakanlıkların üzerine gittiğini gazetecilere açıklayan Erdoğan, gayrimenkul ve otomotiv sektörlerindeki gerilemeyi de örnek gösterdi.

Enflasyonun dizginlendiğini belirten Erdoğan, ‘Beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız’ derken, genel anlamda ekonominin tamamında fiyat artışlarının yavaşlatılmasına çalışıldığını açıkladı.

“Enflasyonda yavaşlama başladı”

Erdoğan, ‘Şu anda yavaşlama başladı’ dediği enflasyondaki yükseliş için de bunun trend olarak gelecek aylarda net şekilde görüleceğini ve baz etkisi ile para politikasındaki gecikmenin de birleşerek 2024 Haziran ayından sonra ‘çok hızlı’ bir düşüşe geçeceğini belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.