Covid-19 Aşısı Uygulanacak Kişiler Sıralaması Yayınlandı

15.01.2021
Covid-19 Aşısı Uygulanacak Kişiler Sıralaması Yayınlandı

Ülkemiz ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 için CoronaVac aşılama programı ülkemizde de uygulanmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk aşı vurulan kişi olarak aşılama programını başlattıklarını duyurdu. Bu program ile ilk aşı uygulamasının yapılacağı kişiler de belirlenmiş oldu.

Hastalığa yakalanma, hastalığı ağır geçirme, bulaştırma riski olanlar ilk öncelikli olarak programa dahil edilecek. Daha sonrasında ise tüm vatandaşların aşılanması sağlanacak. CoronaVac aşısı yapılacak gruplar covid19asi.saglik.gov.tr web sitesinden öğrenilebilir.

Aşılar Aile Hekimliği Tarafından Yapılacak

Aşılar, Aile Sağlık Merkezi birimlerince yapılacaktır. Aşı, kişinin kayıtlı olduğu Aile Sağlık Merkezi’nde yapılacak. Ancak kişinin kendi aile hekimine ulaşamaması durumunda en yakın aile hekimi ya da hastanede aşı uygulamasını gerçekleştirebilir. Bunun yanında yetişkin aşılama birimlerinden de randevu ile aşı hizmeti alınabilmektedir.

Bunların yanında yapılan açıklamaya göre herhangi bir yan etkinin ya da olumsuz durumun yaşanması halinde, etkiler elektronik ortamda kayda geçirilecek. Yaşanan durumların hepsi büyük bir özen ve titizlikle değerlendirilecek.

Yapılan açıklamaya göre ise aşılama programı ücretsiz olarak uygulanacak. Aşıların temini ise bakanlık tarafından sağlanacak. Kişiye özel kare kodlu kutular içerisinde ulaşımı sağlanacak.

Aşı Uygulanacak Gruplar Belirlendi

 

YAZAR BİLGİSİ
Serkan Alpaslan
yazmayı seven ve yazmak isteyen, yazdıkları ile nefes alan
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.