Counter-Strike 2 ile Birlikte Gelen Tüm Yenilikler ve Bilmeniz Gerekenler

Bir yandan merakla, bir yandan ise hüzünle beklediğimiz Counter-Strike 2 nihayet çıkış yaptı. Peki selefi CS:GO’nun yerine gelen ve pek çok yeniliği de beraberinde getiren CS2 biz oyunculara ne gibi farklar sunacak? CS:GO ve Counter-Strike 2 …

Counter-Strike 2 ile Birlikte Gelen Tüm Yenilikler ve Bilmeniz Gerekenler

Bir yandan merakla, bir yandan ise hüzünle beklediğimiz Counter-Strike 2 nihayet çıkış yaptı. Peki selefi CS:GO’nun yerine gelen ve pek çok yeniliği de beraberinde getiren CS2 biz oyunculara ne gibi farklar sunacak? CS:GO ve Counter-Strike 2 arasındaki farklar neler, gelin hep birlikte bakalım.

Kral öldü yaşasın yeni kral!

Valve birkaç ay önce CS2’nin ilk resmi duyurusunu yaptığında oyuncular olarak bunu uzun süredir beklesek de heyecanlanmaktan kendimizi alamamıştık. 10 yılı aşkın mazisi olan CS:GO ile vedalaşacak, yerine günümüz teknolojisinin nimetlerinden faydalanan CS2 ile tanışacaktık.

Counter-Strike 2 nihayet karşımızda. Peki CS2 bizlere neler vadediyor? CS2 ve CS:GO arasındaki farklar neler?

Oyuncular uzunca bir süredir Source 2 motoru ile güçlendirilmiş bir Counter-Strike deneyimi yaşamak istiyorlardı. Valve ise çareyi Counter-Strike 2 ile buldu. Counter-Strike 2 ile gelen en önemli yenilik Source 2 motoru desek yanlış olmaz. Artık miadını yavaş yavaş doldurmaya başlamış olan Source motoru yerine Valve’ın gelişmiş oyun motoru Source 2 oyun içerisinde gerçeğe çok daha yakın ve gelişmiş bir oyun deneyimi sunacak. Kısacası CS2’nin neredeyse tüm temel yenilikleri Source 2 çevresinde şekilleniyor desek yanlış olmaz. Bu yeniliklerin tümünü ilerleyen maddelerde açıklayacağız.

Tick Rate ile başınız dertte miydi? Müjde! Artık Tick Rate yok!

Tick Rate’in ne olduğunu kısaca açıklamamız gerekirse oyunda yapılan bir hareketin algılanma süresi diyebiliriz. CS:GO 64 tick rate oranı ile çalışıyor, yani oyuncunun bir tuşa bastığında alacağı reaksiyonu algılamak için 64 kez deneme yapıyordu. Çağının çok gerisinde kalan bu tick rate oranı ile bolca eleştirilen CS:GO’nun ardından gelen CS2 ise tick rate’i direk olarak ortadan kaldırıyor. Kısacası siz bir tuşa bastığınız anda oyun bunu algılıyor ve tepkiyi anında oyuna yansıtıyor.

Sis bombaları aklınızı alacak.

Her şey elden geçer de grafikler geçmez olur mu hiç?

Eski cansız ögelerimize de veda ediyoruz.

Ee, CS skinsiz olmaz elbette. Source 2’nin sunduğu nimetlerden oyun içi eşyalar da nasiplerini alacaklar. Artık silah kaplamalarımız, çıkartmalarımız ve kalan tüm ögelerimiz çok daha hoş ve parlaklar. Oyuncular CS:GO envanterlerindeki her ögeyi CS2’de de aynen kullanabilecekler ancak tek bir farkla, bu ögelerin her biri yeniden elden geçirilmiş olarak oyuna aktarılacaklar.

Gelişmiş efektler göz alacak.

Sis bombasından bahsettiğimiz gibi yeni efektlere de değinmeden geçmemek lazım. Artık CS2’de bir düşman vurduğunuzda veya kurşunlarınız bir yüzeye temas ettiğinde gerçekte olmasını bekleyeceğimiz şekilde tepkiler göreceğiz. Örnek vermek gerekirse vurulan düşmanlar daha gerçekçi kanayacak, kurşunlar isabet ettikleri bölgelerde çok daha kalıcı olacaklar.

Counter-Strike 2’nin sesleri de baştan aşağı elden geçirilmiş durumda.

Biliyorsunuz, iyi CS oynamanın en temel becerilerinden biri iyi ses kasabilmektir. Konunun öneminin farkında olan Valve CS2 ile karşımıza çok daha gelişmiş bir ses teknolojisi ile çıkıyor. Artık attığımız her adımdan ateşlediğimiz silaha kadar gelişmiş efektler duyacağız.

Counter-Strike 2’yi bizzat kendiniz deneyimlemek için oyunu Steam’den indirebilirsiniz.

Steam’de CS:GO’nun yerini alan CS2 tıpkı CS:GO gibi tamamen ücretsiz ancak elbette Seçkin Durum Yükseltmesi için ödeme yapmanız gerekmekte. Eğer bilgisayarınızda CS:GO hali hazırda yüklüydüyse Steam’de oyunu güncelleyerek CS2’ye kavuşabilirsiniz. Oyunun sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.