Çok Merak Edilen Gizem Çözülmüş Olabilir: Mısır’ın Görkemli Piramitleri Nasıl Yapıldı?

Mısır’da Firavun mezarları olarak yapılan piramitler, hala gizemini koruyor. İlk ortaya çıkışı milattan önce 2 bin 600 yıllarına kadar uzanan piramitlerin, o zamanki imkanlarla nasıl bu kadar görkemli yapılabildiği tartışılıyor. North Carolina …

Çok Merak Edilen Gizem Çözülmüş Olabilir: Mısır’ın Görkemli Piramitleri Nasıl Yapıldı?

Mısır’da Firavun mezarları olarak yapılan piramitler, hala gizemini koruyor. İlk ortaya çıkışı milattan önce 2 bin 600 yıllarına kadar uzanan piramitlerin, o zamanki imkanlarla nasıl bu kadar görkemli yapılabildiği tartışılıyor. North Carolina Üniversitesi’nden Eman Ghoneim tarafından yapılan bir çalışma, piramitlerin yapımında Nil Nehri’nin şimdilerde kurumuş bir kolunun kullanıldığını ortaya çıkardı.

ABD’deki North Carolina Üniversitesi yer ve okyanus bilimleri profesörü Eman Ghoneim liderliğindeki bir ekip, Mısır’daki piramitlerin Nil Nehri’nin artık terk edilmiş bir kolu boyunca inşa edildiğini keşfetti.

Ghoneim dün yayınlanan araştırmayla ilgili olarak, “Eski Mısır’la ilgilenen araştırmacılar olarak Mısırlıların piramitler ve vadi tapınakları gibi muazzam anıtlarını inşa etmek için bir su yolu kullanmış olduklarının farkındayız, ancak hiç kimse bu yapıların konumu, şekli, boyutu veya yakınlığından emin değildi. Bu mega su yolu gerçek piramitlerin bulunduğu yere gidiyor, araştırmamız, Nil’in ana antik kollarından birinin bu kadar büyük ölçekte ilk haritasını sunuyor ve onu Mısır’ın en büyük piramit alanlarıyla ilişkilendiriyor” dedi.

Ekip, eski nehir kolunun yerini doğrulamak için uydu görüntüleri, jeofizik araştırmalar ve tortu örnekleri üzerinde incelemelerde bulunduklarını ifade etti.

Ghoneim, keşfe Arapça piramit anlamına gelen ‘Ahramat’ adını verdiklerini belirterek, “Keşif, bu piramit tarlalarının neden eski Mısır’ın başkenti Memphis yakınındaki bu çöl şeridi boyunca yoğunlaştığını açıklayabilir, çünkü inşa edildikleri sırada nehir kolu aracılığıyla bunlara kolayca erişilebilirdi. Ek olarak, piramitlerin çoğunun, Ahramat kolunun önerilen nehir kıyılarında sona eren geçitlere sahip olduğunu bulduk. Bunun, nehrin inşaat malzemelerinin taşınması için kullanıldığına dair bir kanıt olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.