Çıplak Kadınların Olduğu Rönesans Tablosunu Öğrencilerine Gösteren Öğretmen Tartışmalara Yol Açtı

Fransa’da bir öğretmenin resim dersinde öğrencilere çıplak kadınları tasvir eden bir tablo göstermesi tartışmalara yol açtı. Öğrencilerin aileleri tarafından şikayet edilen ve sosyal medyada hakkında yapılan haberlerle hedef gösterilen öğretmen …

Çıplak Kadınların Olduğu Rönesans Tablosunu Öğrencilerine Gösteren Öğretmen Tartışmalara Yol Açtı

Fransa’da bir öğretmenin resim dersinde öğrencilere çıplak kadınları tasvir eden bir tablo göstermesi tartışmalara yol açtı. Öğrencilerin aileleri tarafından şikayet edilen ve sosyal medyada hakkında yapılan haberlerle hedef gösterilen öğretmen hayatından endişe duymaya başladı. Haberin detayları içerikte!

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/ogretmenler-…

Fransa’nın başkenti Paris’teki Jacques Cartier isimli bir okulda yaşanan olaylar ülke gündemini sarstı. Bir öğretmenin resim dersinde öğrencilere 17. yüzyıldan kalma çıplak kadınların yer aldığı bir tabloyu göstermesi tartışmalara yol açtı.

Resim dersinde öğrencilere çıplak kadınları tasvir eden bir Rönesans tablosunu gösteren öğretmen, ebeveynlerin şikayeti üzerine hayatından endişe etmeye başladı.

Söz konusu tablo, İtalyan ressam Giuseppe Cesari’nin başyapıtı “Diana ve Actaeon” ve avcı Actaeon’un, tanrıça Diana ve perilerinin yıkandığı bir suya daldığı Yunan mitolojisi öyküsünü yansıtıyor.

Le Figaro’ya göre öğretmen ırkçılıkla ve Müslüman öğrencilere çıplak kadın göstererek provokasyon yapmakla suçlanıyor. Üstelik sosyal medyada öğretmene karşı yapılan yorumlar ve asılsız paylaşımlar da öğretmeni hedef tahtasına oturtmuş durumda.

Okulu ziyaret eden Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal her ne kadar yalan haber yayan öğrencileri cezalandıracağını söylese de öğretmenler hayatlarından endişeli. Zira okul yönetimi hedef gösterilen öğretmene sahip çıkmayı reddetti.

Bu korku ve endişenin kaynağı ise daha önce öğretmenlere karşı pek çok suçun işlenmesi. 2020 yılında Samuel Paty adındaki bir tarih öğretmeni Abdullah Abuyedoviç Anzorov isimli Çeçen asıllı Rus Müslüman tarafından bıçaklanarak ve kafası kesilerek öldürülmüştü.

Cinayetin sebebi ise Paty’nin ifade özgürlüğünü anlattığı bir derste Charlie Hebdo’nun Muhammed’i çıplak tasvir ettiği karikatür de dahil olmak üzere peygamberi tasvir eden pek çok karikatür göstermesiydi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.