Çıkış Tarihi Belli Oldu: Madeni 5 TL’ler Piyasaya Sürülüyor

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre 5 lira değerindeki yeni madeni paranın tedavüle girmesi kararlaştırıldı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, bu gelişme üzerine hızlı bir şekilde harekete geçerek çalışma planını …

Çıkış Tarihi Belli Oldu: Madeni 5 TL’ler Piyasaya Sürülüyor

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre 5 lira değerindeki yeni madeni paranın tedavüle girmesi kararlaştırıldı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, bu gelişme üzerine hızlı bir şekilde harekete geçerek çalışma planını oluşturdu. Kısa bir sürede basım işlemlerini tamamlayan Darphane, madeni 5 TL’lerin piyasaya sürüleceği tarihi de belirledi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 5 liralık banknotların yerini madeni paraların alacağını duyurmuştu.

Hürriyet’ten Osman Yenilmez, yeni paranın çıkış tarihine ilişkin detayları paylaştı.

5 TL’lik madeni para, ilk etapta 450 milyon adet basılacak ve 9 günlük bayram tatilinin ardından piyasaya sürülecek.

Madeni 5 TL’nin tasarımı

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak tasarlanan yeni madeni 5 TL’nin ön yüzünde, dış halkasında Selçuklu yıldızının sekiz köşeli motifi yer alıyor. Bu motifin ortasında ay yıldız bulunurken, merkezde ‘Türkiye Yüzyılı’ logosu dikkat çekiyor.

Yeni madeni paranın arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün rölyefi yer alacak ve çevresinde ‘Türkiye Cumhuriyeti’ ifadesi bulunacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.