‘Çiftlik Bank’ Davasında Yeni Gelişme: ‘Tosuncuk’un Kara Kutusu’ Tahliye Edildi

Çiftlik Bank ana davasında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edilirken, yeni bir gelişme yaşandı.  Duruşmada Uruguay’dan getirilen ve Aydın’ın ‘kara kutusu’ olarak …

‘Çiftlik Bank’ Davasında Yeni Gelişme: ‘Tosuncuk’un Kara Kutusu’ Tahliye Edildi

Çiftlik Bank ana davasında ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edilirken, yeni bir gelişme yaşandı. 

Duruşmada Uruguay’dan getirilen ve Aydın’ın ‘kara kutusu’ olarak gösterilen Osman Naim Kaya tahliye edildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Fatih Aydın, Mehmet Aydın ve Nisan ayında Uruguay’dan Türkiye’ye iade edilen Osman Naim Kaya, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada avukatlar hazır bulundu.

‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, “Bizim Türkiye’de 100 tane şirketimiz var. Devlet tarafından kesilen cezalar bilişim şirketine kesildi. Game ve Dora gıda şirketlerinin devlete herhangi bir borcu yok. Mal varlıkları itibariyle müştekilerin zararları karşılanabilir. Kayyumlar tarafından şirketler yönetilirken ödemeler yapılabilirdi. Biz suçlu olsak bile ödemeler yapılacak. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın kara kutusu olarak gösterilen Osman Naim Kaya ise, “Ben Uruguay da kara para aklanmasına yardımcı olmaktan 4 yıl 6 ay hapis cezası aldım. Benim Türkiye’de açılan davadan dolayı yurt dışında kaçak olma durumum söz konusu değildir. Benim iadem için yapılan tüm yazışmalara Uruguay devleti cezamın infazı nedeniyle iade edilemediğim hususunda cevap vermiştir” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti sanık Osman Naim Kaya hakkında tahliyesine karar verdi. Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 5 farklı iddianame birleştirildi. Davalarda toplam 4 bin 582 kişi müşteki sıfatıyla yer alıyor. Aralarında Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da bulunduğu 20 sanığın 5 ayrı dava için toplamda 86 bin 114’er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları isteniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.