CHP Milletvekili Utku Çakırözer Gezi Tutuklularını Ziyaret Etti: Bu Utançtan Derhal Kurtulun

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki Gezi Parkı davası tutuklularını ziyaret etti. Görüşmenin ardından …

CHP Milletvekili Utku Çakırözer Gezi Tutuklularını Ziyaret Etti: Bu Utançtan Derhal Kurtulun

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki Gezi Parkı davası tutuklularını ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Çakırözer, “AYM ayrıca istinaf mahkemesi bir an önce bu dosyaya bakmalı ki Türkiye bu ayıptan, bu utançtan derhal kurtulabilsin” dedi.

ANKA’nın haberine göre, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) çağrı yapan Çakırözer, “AYM ayrıca istinaf mahkemesi bir an önce bu dosyaya bakmalı ki Türkiye bu ayıptan, bu utançtan derhal kurtulabilsin” dedi.

“Yeni adli yıl başlarken, siyasi davalarda haksız, hukuksuz cezaevinde tutulan gazeteciler, hak savunucuları, hukukçular, sivil toplum örgütü temsilcileri ayrıca siyasiler ‘adalet’ bekliyor’ diyen Çakırözer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘Gezi davasında hukuksuz bir şekilde 18’er yıl hapse çarptırılan Mücella Yapıcı, Mine Özerden ayrıca Çiğdem Mater Utku ile kaldıkları Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde görüştüm. Yaklaşık 128 gündür burada, özgürlüklerinden, sevdiklerinden mahrum bir şekilde tutuluyorlar. Benzer şekilde Can Atalay, Hakan Altınay, Tayfun Kahraman Silivri Cezaevi’nde yine aynı davadan 128 gündür tutuklu. Ve yine aynı davada 1765 gündür cezaevinde tutulan Osman Kavala da haksız, hukuksuz ayrıca adaletsiz şekilde özgürlügünden mahrum bırakılıyor. Hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin onun hakkında verdiği tutukluluğunun hak ihlali oluşturduğu kararına rağmen. Bu karara hala uyulmuyor! Gezi davası tutukluları, İstinaf Mahkemesi’nin bir an önce dosyalarına bakmasını bekliyor. Ve Anayasa Mahkemesi’nde yaptıkları bireysel başvurular da hala görüşülmeyi bekliyor. Öncelikle Kavala hakkındaki AİHM kararının uygulanması gerekli. Ve Anayasa Mahkemesi de bir an önce bu hukuksuz tutuklulukları gözden geçirmek zorunda! Yine İstinaf Mahkemesi de önünde bulunan dosyayı bir an önce ele alarak sonuçlandırmalı! AYM ayrıca istinaf mahkemesi bir an önce bu dosyaya bakmalı ki Türkiye bu ayıptan, bu utançtan derhal kurtulabilsin.

‘Gezi tutukluları bir an önce sevdiklerine kavuşmalı’

Artık bu adaletsizlik, bu hukuksuzluk sona ermeli! Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünden dileğimiz, çağrımız şudur: Mücella Yapıcı, Mine Özerden, Çiğdem Mater Utku ayrıca Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Atalay, Hakan Altınay, Tayfun Kahraman ile Osman Kavala bir an önce özgürlüklerine, bir an önce ailelerine, sevdiklerine kavuşmalıdır’

Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan Avcılar eski Belediye Başkan Handan Toprak Benli ile de görüşen Çakırözer, 5 aydır tutuklu bulunan Benli’nin savunma hakkının elinden alındığını belirtti.

Benli hakkındaki iddianamenin hala yazılmadığını belirten Çakırözer, “İktidarın kumpas davaları bitmiyor. Bu kez de eski belediye başkanını aylardır savcı yüzü bile göstermeden cezaevinde tutuyorlar. Hem ortada iddianame yok hem de dosyada gizlilik kararı var! O vakit bu insan kendini nasıl savunacak? Handan Hanım’ın gasp edilen savunma hakkı derhal iade edilmelidir. Edilsin ki Handan Hanım savunmasını yapabilsin” çağrısında bulundu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.