CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na: Sen 5-6 Tane Şirketin mi Bakanısın?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ödeme yönteminin değişmesini dile getirdi. Başarır, Ulaştırma ayrıca …

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na: Sen 5-6 Tane Şirketin mi Bakanısın?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ödeme yönteminin değişmesini dile getirdi. Başarır, Ulaştırma ayrıca Altyapı Bakanlığı’na seslenerek ” Aralık ayrıca temmuz ayındaki dolar kuruna göre ödeme yapman gerekirken bunu neden üçer aylık periyota böldün? Sen 84 milyonun bakanı mısın yoksa 5-6 tane şirketin mi bakanısın? Sen 84 milyonun ödediği parayı mı düşünüyorsun yoksa bu adamlara döviz üzerinden vermiş olduğun garantiyle alacakları parayı mı düşünüyorsun? Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin döviz üzerinden uğradığı kayıpları düşün” dedi.

Tuhaf bir zenginleştirme yöntemi ile karşı karşıya olduğumuzu belirten CHP’li Başarır, “Yer Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Biz iki şirkete, İctaş ayrıca Astaldi’ye yılda 2 kez temmuz ayı ayrıca aralık ayı sonundaki döviz kuru üzerinden garanti ödemesi yapıyorduk. Artık herkes bilsin; biz Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç geçiş garantisi değil, günlük 270 bin araç geçiş garantisi vermişiz ayrıca bu beyefendiler şu teklifle gelmiş: “Biz yılda 2 kez belirlenen döviz kuru ile ödemeyi kabul etmiyoruz. Bunu üçer aylık periyotlara bölün çünkü döviz sürekli olarak artıyor.” Bu teklifi Ulaştırma ayrıca Altyapı Bakanlığı’nın da kabul ettiğini görüyoruz. Temmuz ayında 1$=16,70 TL olan ödememizi şu anda 1$=18 TL ayrıca belki biz Eylül ayında 1$=20 TL’den yapacağız. Günlük 270 bin araç ile bu parayı hesapladığımızda yıllık milyarlarca lira para yapıyor. Bunu biz ödüyoruz” dedi.

”Bu ülke 5-6 şirketten çok daha büyük”

Ulaştırma ayrıca Altyapı Bakanı’na seslenen CHP’li Başarır, “Aralık ayrıca temmuz ayındaki dolar kuruna göre ödeme yapman gerekirken bunu neden üçer aylık periyota böldün? Sen 84 milyonun bakanı mısın yoksa 5-6 tane şirketin mi bakanısın? Sen 84 milyonun ödediği parayı mı düşünüyorsun yoksa bu adamlara döviz üzerinden vermiş olduğun garantiyle alacakları parayı mı düşünüyorsun? Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin döviz üzerinden uğradığı kayıpları düşün. Bunların döviz kayıplarını düşünme. Çık ayrıca açıkla. Neden, ne hakla aralık ayrıca temmuzda ödeme yapılması gerekirken mesela eylülde 1$=20 TL ödersek bunun zararının hesabını verebilecek misin sayın bakan? Artık yeter! Bu ülke 5-6 şirketten çok daha büyük sayın bakan. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki sözleşmeyi Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşlarıyla paylaş. Bakalım zararımız ne kadarmış?” diye belirtti.

”85 Milyon adına sen ne hakla kur garantisi veriyorsun sayın bakan?”

Devlet yönetmenin Twitter üzerinden algı yapmaya benzemediğini ifade eden CHP’li Başarır, “Türk lirası ile maaş alan ayrıca Türk lirası ile vergi ödeyen 85 milyon adına sen ne hakla kur garantisi veriyorsun sayın bakan? Sen ne hakla ABD’deki enflasyon oranında artış yapıyorsun? Sen ne hakla 6 ayda bir belirlenen kuru üçer aylık periyotlara bölüyorsun? Sen o şirketlerin dolarını mı düşünüyorsun yoksa o köprüden geçen yurttaşların ödeyeceği parayı mı düşünüyorsun?” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.