Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

CERN’in Yarışmasında 1’inci Olan Liseliler, Teleskop Ödülünü Köy Okuluna Hediye Etti

Liseli bir grup öğrenci CERN’in düzenlediği yarışmada birinci oldu. Gençler bu başarıya malzeme tedarikinden, küçümsemeye kadar karşılaştıkları …

CERN’in Yarışmasında 1’inci Olan Liseliler, Teleskop Ödülünü Köy Okuluna Hediye Etti

Liseli bir grup öğrenci CERN’in düzenlediği yarışmada birinci oldu. Gençler bu başarıya malzeme tedarikinden, küçümsemeye kadar karşılaştıkları her engeli kendileri aşarak ulaştı. Yarışma sonucu ödül olarak teleskop kazanan ‘Qushchiteam’ isimli ekip, teleskobu da bir köy okuluna hediye etti.

Sabancı 50. Yıl Anadolu Lisesi ayrıca Atakent Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenci, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) düzenlediği Liseler Arası Demet Hattı (Beamline for Schools-BL4S) yarışmasına katıldı. 

Dünya genelinde 310 takımın katıldığı ‘Stars Shine For Everyone’ projesinde dereceye giren ayrıca ‘Qushchiteam’ ismini kullanan ekip teleskop kazandı. Qushchiteam, bu ödülü Türkiye’den kazanan ilk takım olurken gençler teleskobu bir köy okuluna armağan etti.

Evrensel‘den Eylem Nazlıer’in bir araya geldiği gençlerden, yarışmadan haberdar olma sürecini anlatan Gökalp Çiftçi, rehber öğretmenin yarışma hakkındaki iletiyi okuldaki tüm sınıf gruplarında paylaştığını ayrıca bunun üzerine bir araya geldiklerini söyledi. 

İşe başlarken dezavantajlı durumların çok fazla olduğunu söyleyen Çiftçi, hazırlık yapıp 15 Ocak’ta düzenlenen konferansa katıldıklarını söyledi. 

Konferansın nasıl ilerleyeceklerine dair kendilerine ipucu verdiğini söyleyen Çiftçi, “Konferansa giderken heyecanlıydık ayrıca soracağımız çok fazla soru vardı. Konferansın yapılacağı yere o kadar erken gitmiştik ki, okulun güvenlik görevlisinin bile haberi yoktu. Konferansta Atakent Anadolu Lisesinden gelen arkadaşlarımızla tanıştık. Dünya genelinde 4 bin 500, Türkiye’den 360 takım katıldı yarışmaya” dedi.

“Amacımız imkânı olmayan çocuklara bilimi taşımaktı”

Yarışmanın 3 ayrı dal üzerinden yapıldığını söyleyen Nesibe Büşra Gürel ise “Bir tanesi ana fizik dalı. Bir tanesi o fizik dalına bağlı video oluşturma ayrıca üçüncüsü de bizim ödül aldığımız ‘Stars Shine For Everyone.’ Yani imkanı olmayanlar için bilimi nasıl götürürsünüz başlıklı proje.” diye konuştu.

Sude Bayer ise proje kapsamında yaptıklarını şöyle aktardı: “Konferanstan sonra her dalda yarışmaya girmeye karar verdik. Çalışmalarımız Muğla için başladı. Okulumuzun kardeş okul projesi vardı. Bu okul Muğla Köyceğiz’de Çayhisar İlkokulu’ydu. Amacımız çocuklara bilimi taşımaktı. Herkes belirli deneyler yaptı. Oradaki çocuklar 5-10 yaş arasındaydı. 5-10 yaş arası çocukların anlayacağı tarzda bilimsel deneyler düzenledik. Amacımız çocukların bir şeyleri anlamlandırmaları, öğrenmeleriydi. Muğla projesini tamamladıktan sonra metni düzenledik. Başvurumuzu yaptık ayrıca kazandık.”

CERN Fizik projesinin ilk defa bu sene düzenlediği sosyal sorumluluk projesini kazandıklarını söyleyen Taner Enis Hüsrev, “Biz ilk ayrıca tek Türk takımıyız. Bu sene kısa listeye üç takım girdi; ‘Stars Shine For Everyone’da şampiyon olan biz varız” dedi. Gittikleri köy okulda çocukların çok meraklı olduğunu söyleyen Hüsrev, “Her şeyi biliyorlardı. Meraklıydılar. Sordum, belgesel izliyorlarmış. Tabletle, telefonla oynamak yerine belgesel izlemeleri çok hoşuma gitti” dedi.

“Malzeme tedariğinde zorluk çektik”

3 hafta  hazırlık aşamasında olduklarını aktaran Bayer, “Malzeme tedariği olsun, deneylerin yapılabilirliği olsun baya sorunlar yaşadık. Biz başta herkes deney malzemesini kendi alır, ucuza getirir diye düşündük ama öyle olmadı. Baktık bizlere sponsor gerekli onu ayarlamaya çalıştık. Çok zor oldu” dedi.

Proje sürecinde yaşadıkları zorlukları anlatmaya devam eden Yiğit Kasaoğlu ise “İnsanlar bir şeyi başaramadığında çevresindeki insanlarında başaramayacağını düşünüyor. Çok büyük başarılı okullar vardı, o okuldaki arkadaşlar ‘Siz mi yapacaksınız’ diye dalga geçtiler. Biz ‘niteliksiz’ bir okuldan kimsenin inanmadığı öğrencilerin böyle işler başarabildiğini göstermek için yola çıktık” dedi

Bu yaklaşıma bir örnek de Taner verdi: “Hatta biz kazandık dedem ‘oğlum seni dolandırmasınlar’ dedi. Bizlere inanmadılar.”

Hemen hepsinin aklı yurtharicinde ama bir yandan da “Ülkeme güvenmek istiyorum, ülkemi bırakmak istemiyorum” diyor. İdil Çiçek Devrim, “Şu anda başarılı bütün insanlar yurtdışında. Doktorlar, avukatlar, mühendisler… Bu şekilde giderse durmayız. Bizlere şu an bile destek olmayan, sesimizi duymayan insanların olduğu yerde kim durmak ister ki? Proje yapacağız, ‘Siz mi yapacaksınız?’ dediler. Bizlere imkan verilse neler başaracağız… Verildiği anda da neler başardığımızı göstermek istedik” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.