Cemre Nedir? Cemre Düşmesi Ne Demek? Ne Zaman Düşer?

Cemre Nedir? Cemre Düşmesi Ne Demek? Ne Zaman Düşer?

Baharın müjdecisi olarak sürekli duyduğumuz cemre düşmesi nedir? Cemre düşmesi ne demek ve ne zaman düşer? Her sene haberlerde, günlük hayatta rastladığımız bu kavram, aslında her bahar yaklaştığında gündeme geliyor.

Eğer siz de cemre nedir tam olarak öğrenmek istiyorsanız ya da ne zaman düşeceğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen okumaya başlayın ve konuyla ilgili her şeyi öğrenin…

Cemre Nedir?

En genel anlamıyla cemre; ilkbaharın gelişiyle birlikte havada, suda ve son olarak da toprakta yaşanması beklenen sıcaklık artışlarını belirlemek için kullanılan bir tabir. Cemrenin Arapça anlamı ise ‘kor ateş’tir. Bu sebeple de kor ateşin sıcaklığın hava, su ve toprağa etki etmesiyle ısınmanın gerçekleşmesini anlatıyor.

İşte bu noktada da ‘cemre düştü’ cümlesini her yerde duyuyoruz.

Cemre kavramıyla ilgili bir de şöyle bir durum söz konusu: Cemre zamanlarında baharın gelmesi sebebiyle önemli kişilerin yazdıkları övgü şiirleri ‘Cemreviye’ olarak biliniyor. Ama eski kaynaklarda cemre düşmesi ifadesinin literatüre nasıl girdiği bilinmiyor.

Cemre Düşmesi

Cemre Düşmesi Ne Anlama Gelir? Ne Zaman Düşer?

Cemrenin düşmüş olması ne demek? Az önce cemre nedir bundan bahsederken nasıl bir süreç olduğunu da anlattım. Ama şimdi cemre düşmesi ne anlama gelir sorusunun cevabını vereceğim.

İşte cevabı: Üç çeşit cemre var. İlk cemre havaya, ikinci cemre suya ve üçüncü cemre de toprağa düşer. Genel olarak bu olaya cemre düşmesi denir.

İlk cemre havaya Şubat ortalarında düşer. İkinci cemre Şubat ayının sonlarında suya düşer ve sonuncu cemre de 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşer. Her düşüşünde de hava sıcaklığı artar.

Yani meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre, takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıklarla düşer.

Cemre nedir? Cemre düşmesi ne anlama gelir artık çok iyi bir şekilde biliyoruz. Bunlara ek olarak ne zaman düşeceğini de sizlerle paylaştım. Fakat her sene bu aylarda, bu tarihlerde düşmüyor. Bunun sebebi ise yaşanan iklim değişiklikleridir. Ama üçüncü cemre de düştükten sonra baharın geldiğini söylemek doğru olacaktır.

ETİKETLER: Cemre, hava, Kış, Sonbahar, Su, Toprak, yaz
YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 3 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum. Yazı yazmayı seviyorum...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.