Celal Şengör’ün ‘Atatürk Olmasaydı Ne Olurdu?’ Sorusuna Verdiği Yanıt Tüylerinizi Diken Diken Edecek!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yılında Celal Şengör ‘Atatürk olmasaydı ne olurdu?’ sorusunu yanıtladı. Atatürk’le ilgili birçok detay veren Şengör, tüyleri diken diken etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının …

Celal Şengör’ün ‘Atatürk Olmasaydı Ne Olurdu?’ Sorusuna Verdiği Yanıt Tüylerinizi Diken Diken Edecek!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yılında Celal Şengör ‘Atatürk olmasaydı ne olurdu?’ sorusunu yanıtladı. Atatürk’le ilgili birçok detay veren Şengör, tüyleri diken diken etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yılı bugün. Her 10 Kasım’da olduğu gibi Atatürk’ü bu yıl da sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, bugün her sokakta, her caddede, her ilde yani nefes alabildiğimiz her alanda bizlerle olacak.

Bugün kuşkusuz çoğumuzun ‘Atatürk olmasaydı ne olurdu?’ sorusunu da sorup cevap aradığımız bir gün. Buna birçok söz söylenir fakat Celal Şengör’ün de söylediklerine kulak verelim.

Kafa TV’de yayınlanan ‘Olmasaydı ne olurdu’ programında Celal Şengör atatürk sorusunu yanıtladı.

Şengör, “Türkiye Cumhuriyet’i olmazdı, Türk Milleti olmazdı. Bir sürü önemli fikir ortaya atılmamış olurdu. Bu önemli fikirlerden istifade eden dünya liderleri vardır. Atatürk sırf bizi etkilemedi. Atatürk kendi deyişiyle bütün mazlum ulusları etkilemiş bir adam çünkü Atatürk insan haysiyetine esir yaşamayı sığdıramıyor.” dedi.

Celal Şengör sözlerine şöyle devam etti: “Askeri mekteplere gidiyor orada bile asi adam. Bizlerin birkaç saatte düşünebildiği bir şeyi Atatürk 20 dakikada düşünüyor. Bu müthiş bir şey. O adamın ömrü boyunca okudukları ve tecrübesi bir araya geldi. Oralarda askeri görevleri sayesinde halkını tanıyor. Atatürk içinde bulunduğu her durumu tartıyor. Adam kafa 10 dakikada sonuçlandırıyor.”

“Atatürk’ün çocuk gibi davranışları vardı. Milletin içine girmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Adam milletin ruhunu biliyor. Atatürk ‘Ben sizden biriyim’ mesajını veriyor. Atatürk “İnsan olmak için tarikat-o medeniyet yeterlidir. “ diyor. Yani kafanızı kullanın diyor. Onun bunun dogmasının peşine katılmayın diyor. İlber Ortaylı’nın bir sözünü hatırlatacağım size. ‘Adam mezardan savaşıyor ve kazanıyor.’ dedi. Bu büyük adama sahip olmuş olmakla hepimiz iftihar edelim.”

Celal Şengör’ün röportajını buradan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.