Caretta Caretta Rus Kadına Saldırdı: ‘Benim Yaşam Alanından Çıkın Der Gibi’

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Örnekköy sahilinde denize giren Rus uyruklu kadın, caretta caretta tarafınca kalçasından ayrıca elinden ısırıldı …

Caretta Caretta Rus Kadına Saldırdı: ‘Benim Yaşam Alanından Çıkın Der Gibi’

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Örnekköy sahilinde denize giren Rus uyruklu kadın, caretta caretta tarafınca kalçasından ayrıca elinden ısırıldı. İki yerinden ısırılan kadının kalçası boylu boyunca morarırken Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu denizdeki canlının gerektiğinde karaya çıkma ihtiyacı duyduğunu belirterek, “Ancak her yer insan, canlının çıkabileceği yer yok. Benim yaşam alanından çıkın der gibi’ dedi.

Cankurtaran yardıma koştu

Güzeolaba Mahallesinde yaşayan 64 yaşındaki Rus uyruklu Liidia Bazarova, arkadaşıyla birlikte 2 gün önce sabah saatlerinde denize gitti. Örnekköy sahilinin halk plajı bölümünden denize giren Bazarova, bir süre yüzdü ayrıca dönüşe geçti. Kıyıya doğru yaklaştığında sırt üstü yüzmeye başlayan Bazarova’nın kalçasını caretta caretta ısırdı. Neye uğradığını şaşıran kadının çabalamasının ardından caretta, bu kez ilk yerin üst noktasını ısırdı. Kadının yardımına ise cankurtaran Mustafa Sarı koştu. Caretta caretta Bazarova’yı, bırakırken bu kez cankurtaranın omzunu ısırdı. Kısa süreli yaşanan arbedenin ardından caretta caretta korkarak bölgeden uzaklaştı. Yakınlarının yardımıyla eayrıca giden Bazarova, daha sonra yakındaki bir hastaneye götürüldü. İlaç ayrıca krem verilen kadının kalçası ise boylu boyunca morardı. Caretta carettanın ısırdığı yerlerde ise diş izlerinin olduğu görüldü.

“Sığ sularda yapıyor”

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, caretta carettaların bol olduğu Lara, Belek ayrıca Side kıyılarında vakit vakit ısırma vakalarının yaşandığını bildirdi. 

Denizdeki canlının gerektiğinde karaya çıkma ihtiyacı duyduğunu dile getiren Gökoğlu, “Ancak her yer insan, canlının çıkabileceği yer yok. Benim yaşam alanından çıkın der gibi. Isırmaların genelde öğleye doğru yaşandığını biliyoruz. Sığ sularda ısırma vakası yaşanıyor. Oysa kaplumbağa Çıralı’da da var, orada bu durum yok. Bizim Lara’da su sığdır. Parlayan bir denizanası gibi düşünüp bir ısırma yapıyor. Ezme şeklinde bunu yapıyor. İnsan korkuyla irkildiği vakit canlı da kaçıyor. Bir de bu dönem yavrularının çıkış zamanı, belki de iç güdüsel olarak kıyıda ebeveyn koruma durumu var. Bu amaçla da olabilir’ ifadelerine yer verdi

Haberin videosu

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.