Boris Johnson’dan Veda

Koltuğunu Liz Truss’a devreden İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson 10 Numara’da veda konuşması yaptı. Ülkenin yaşadığı ekonomik …

Boris Johnson’dan Veda

Koltuğunu Liz Truss’a devreden İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson 10 Numara’da veda konuşması yaptı. Ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinen Johnson, ‘Ekonomi için zor bir zamandan geçiyoruz. Ancak, Birleşik Krallık bunun üstesinden gelmeyi başaracak’ diyerek makamına veda etti.

Boris Johnson, Birleşik Krallık’ın resmi başbakanlık konutu olan 10 Numara’da bir veda konuşması yaptı.

58 yaşındaki siyasetçi, ‘Ekonomi için zor bir zaman. Ülkemizdeki her aile için zor bir dönem. Bunu yenebiliriz ayrıca yeneceğiz de. Ardından daha güçlü olacağız’ diye konuştu.

Johnson’ın veda konuşmasında eşi Carrie Johnson ayrıca bazı Muhafazakar Parti üyeleri de yer aldı.

Diğer taraftan, 7 Temmuz’da Başbakanlık ayrıca iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Boris Johnson’ın yerine geçen isim belli oldu.

Yeni başbakan belli oldu

İngiltere’de Dışişleri Bakanı Liz Truss ile eski Maliye Bakanı Rishi Sunak arasındaki Muhafazakar Parti liderliği yarışı sonucunda Liz Truss’ın yeni başbakan olduğu duyuruldu.

Sonucun açıklanmasının ardından konuşan Truss, ‘Önümüzdeki iki yılda vergileri düşürmek ayrıca ekonomimizi büyütmek için cesur bir plan yapacağım’ diye konuştu.

Yeni başbakan, ‘Enerji krizini halledeceğim, insanların enerji faturalarıyla ilgileneceğim, aynı zamanda enerji arzıyla ilgili uzun vadeli sorunlarımızla da ilgileneceğim’ ifadelerini kullandı.

Açıklanan oylama devamında 6 Eylül Salı günü Kraliçe 2. Elizabeth’den hükümet kurma görevi alıp göreayrıca başlayacak olan Liz Truss, Downing Street’teki Başbakanlık Ofisi olan ’10 Numara’da mesaiye başlayacak.

Boris Johnson neden istifa etmişti?

5 Temmuz günü İngiltere’de başlayan siyasi kriz, 7 Temmuz günü Başbakan Boris Johnson’ın istifası ile sona erdi.

Kabinesindeki 5 bakan ayrıca 50’nin üzerindeki bakan yardımcısı ayrıca hükümet görevlisinin istifası sonrası ‘parti kontrolünü kaybettiği’ için görevi bırakma çağrısı yapılan Johnson için süreci başlatan başbakana yakın iki bakanın istifası olmuştu.

Maliye Bakanı Rishi Sunak ayrıca Sağlık Bakanı Sajid Javid, istifa mektupları ile kabinedeki görevlerinden ayrıldıklarını açıklarken, Sunak istifa mektubunda, ‘İngiltere halkı hakkı olan şekilde hükümetin düzgün, ciddi ayrıca yetkin bir şekilde yönetilmesini bekliyor’ demişti.

Taciz suçlaması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yakın iki ismin istifalarını tetikleyen durum ise Johnson’ın tacizle suçlanan parti yöneticisi Chris Pincher hakkında hata yaptığını kabul etmesi olmuştu.

Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Grup Yönetici yardımcısı Chris Pincher hakkında çıkan taciz iddiaları üzerine görevinden istifa etmiş, Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreayrıca getirmekle suçlanmıştı.

Johnson’ın başbakanlığı bırakma noktasına gelmesinde son olarak ise korona virüs kısıtlamaları sırasında Başbakanlık Ofisi’nde kendisi için verilen doğum günü etkinliğine katıldığını kabul etmesi olmuştu.

Hükümeti tarafınca konulan kuralları çiğneyen Johnson, para cezasına çarptırılmış, başbakan uzun süre reddettiği olayla ilgili daha sonra kamuoyundan özür dilemişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.