Canan Karatay “Günde 10 Tane Yetiyor” Dedi 1 Haftada 7 Kilo Vermenin Sırrını Açıkladı

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme ile ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Zayıflamak isteyenlere tavsiyede bulunan Karatay, 1 haftada 7 kilo verdirten besini ve günde kaç adet yenmesi gerektiğini açıkladı. ‘Süper …

Canan Karatay “Günde 10 Tane Yetiyor” Dedi 1 Haftada 7 Kilo Vermenin Sırrını Açıkladı

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme ile ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Zayıflamak isteyenlere tavsiyede bulunan Karatay, 1 haftada 7 kilo verdirten besini ve günde kaç adet yenmesi gerektiğini açıkladı. ‘Süper besin’ olarak ifade ettiği bu besin maddesinin düşük kalorili olduğunu ve tek seferde vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ile vitamin komplikasyonlarını karşıladığını ifade etti. 

İşte, Canan Karatay’ın 1 haftada 7 kilo verdiren tavsiyesi…

Obeziteye karşıtlığıyla tanınan İç Hastalıkları Uzmanı Canan Karatay, katıldığı bir YouTube programında 1 haftada 7 kilo verdiren ‘süper besini’ açıkladı.

Prof. Dr. Canan Karatay, zayıflamak isteyenlere ‘süper besin’ olarak ifade ettiği yumurta ile ilgili önerilerde bulundu.

Peki, Canan Karatay’ın önerisine göre ‘süper besin’ yumurta kaç adet ve nasıl yenmeli?

Karatay, günde 10 tane yumurta yenmesi gerektiğini belirtti. Yumurtanın düşük kalori içeren bir gıda olduğunu ifade etti. Ayrıca yumurtanın tek seferde vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitamin komplikasyonlarını karşıladığını söyledi. 

Profesör doktor, ‘süper besin’ olarak ifade ettiği yumurtanın hem metabolizmayı hem de organların işlevini arttırdığını da anlattı. Ve bu sayede 1 haftada 7 kilo verdirebilecek bir besin olduğunu ifade etti.

Karatay, yumurtanın pişirilmesi konusunda da tavsiyelerde bulundu!

Yumurtayı çok fazla haşlamamak gerektiğini anlatan Karatay, ‘Yumurta sarısının etrafı pişmekten grileşmiş olmamalı.’ diyerek yumurtanın pişme seviyesine dikkat çekti. Fazla haşlanan yumurtanın proteinlerinin bozulduğunu açıkladı. 

Sıvı yağda kavrulmuş yumurtanın tehlikeli olduğuna değinerek rafadan, kayısı kıvamında ya da tereyağında pişmiş yumurta yemeyi tavsiye etti. Yumurtanın tok tuttuğu konusuna da değinen Karatay, ‘O zaman ekmeğe ihtiyacınız kalmaz, acıkmazsınız, hatta acıkmadığınıza da şaşırırsınız.’ diyerek zayıflama sürecinde neden yumurtayı önerdiğinin bir kez daha altını çizdi.

Sağlıklı ve doğal beslenme konusunda son derece hassas olan Canan Karatay, “Yumurta adeta ‘süper besin.’ Ama serbest gezen tavuk yumurtası olacak.” dedi!

Çinlilerin asırlardır günde 10 yumurta yediğini açıklayan ünlü doktor, hamilelik ve lohusalık dönemlerinde hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için de yumurta tavsiye etti. İşte, Karatay’ın o açıklaması:  

Yumurta adeta ‘süper besin.’ Ama serbest gezen tavuk yumurtası olacak. Çinliler asırlardan beri günde 10 yumurta yiyor. Hamileler ve lohusalık dönemindeki kadınlar için de çok faydalı. Bebeğin gelişimine katkısı büyük. Yumurtanın beyazı da sarısı da çok faydalı. Biz doktorlar olarak bunu yasaklayamayız.

Yumurtanın protein, vitamin ve minerallerden söz eden Karatay, “Böylesine faydalı bir süper besinin yasaklanması mümkün değil!” diyerek herkese tavsiye etti.

Yumurta sarısı ve beyazında yer alan mineral ve vitaminleri tek tek sayan Karatay, yasaklanması mümkün değil dediği yumurtanın içerisindekileri şöyle ifade etti: 

Yumurtanın beyazında 9 tane aminoasit var. Aminoasit, proteinlerin ana maddesidir. Yumurtanın sarısında ise A, D, E, K vitaminleri ve folik asit, omega-3, omega-6 mineralleri vardır. Yumurtada ‘kolin’ denilen bir madde bulunuyor, bu madde ise beyni uyarıyor. Böylesine faydalı bir süper besinin yasaklanması mümkün değil!

İşte Canan Karatay’ın 1 haftada 7 kilo verdiren yumurta diyetinin uygulanışı

Prof. Dr. Canan Karatay’ın yumurta diyetine göre sabah sahanda kırılmış 2 adet yumurta ile birlikte yarım demet kadar limonlu yeşillik tüketiliyor. Yeşillik tercihiniz roka, tere veya maydanoz olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.