Camide Yapılan Tartışmalı Moda Çekimi İçin Mahkemeden Karar Çıktı

Ankara Kocatepe Camisi’nde yapılan moda çekimi büyük bir tartışmaya sebep olmuştu. Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflara dair iki kişi gözaltına alınmıştı. Sanıkların tutuksuz yargılandıkları mahkemenin ilk duruşmasında karar çıktı.  Detaylar …

Camide Yapılan Tartışmalı Moda Çekimi İçin Mahkemeden Karar Çıktı

Ankara Kocatepe Camisi’nde yapılan moda çekimi büyük bir tartışmaya sebep olmuştu. Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflara dair iki kişi gözaltına alınmıştı. Sanıkların tutuksuz yargılandıkları mahkemenin ilk duruşmasında karar çıktı. 

Detaylar…

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye…

Ankara Kocatepe Camisi’nde yapılan moda çekimleri sosyal medyada büyük bir tartışmaya sebep olmuştu.

13 Ağustos’ta sosyal medyada yayılan bu fotoğraflar, tepkilere neden olmuş Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturma başlatmıştı. Valilikten yapılan açıklamada’İlimiz Kocatepe Camii’nde çekildiği anlaşılan ve sosyal medyada paylaşılan ve cami mehabetini rencide eden görüntüler ve sorumluları hakkında valiliğimizce adli ve idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştır”  ifadelerine yer verilmişti.

Soruşturma kapsamında manken E.C. ve yönetmen B.K. gözaltına alınmıştı.

İfadelerinin alınmasının ardından sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilmiş, sanıklar adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Gelen tepkilerin ardından çekim yönetmeni B.K. sosyal medya hesabından özür dilemişti.

B.K. açıklamasında ‘Çalışmamın amacından çok fazla saptığını ve yanlış yerlere çekildiğini üzülerek izlemekteyim. Niyetimin camiye küsmüş belli bir kesimin önyargısını kırıp huzur bulacakları yerin camii olduğunu göstermekti…’ ifadelerine yer verdi.

Hakim karşısına çıkan B.K ve E.C.’nin beraatine hükmedildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanıkların ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan ayrı ayrı 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. 

Avukat beyanlarını dinleyen Cumhuriyet Savcısı, sanıkların suç işlemek kastı ile hareket etmediklerini belirterek, beraatlerini talep etti. Hakim ise sanıkların beraatlerine hükmetti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.