Bursa’da Kiracı Engelli Aile Kapının Önünde Kaldı

Bursa’da yaşanan acı gerçek! Engelli aile kirasını ödeyemedi, kapı önünde kaldı. Kiracı hakları ve sorunları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bursa’da Kiracı Engelli Aile Kapının Önünde Kaldı

Bursa’da oturdukları evin kira sözleşmesi sona eren engelli bir aile, artan kira fiyatları nedeniyle ev sahipleri tarafından evlerinden çıkarıldı. Eşyalarıyla birlikte sokakta kalan aile fertleri, yaşadıkları durum karşısında gözyaşlarına boğuldu.

Bursa'da Kiracı Engelli Aile Kapının Önünde Kaldı

Türkiye, tarihindeki en büyük barınma krizlerinden birini yaşıyor. Bölgede yükselen kira fiyatlarıyla ilgili Bursa’dan gelen bir haber ise yürekleri dağladı. Bursa’da 3 yıldır oturdukları dairede kira sözleşmesi biten engelli aileye, ev sahipleri sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildirerek başka bir ev bulmalarını istedi.

Kiracı aile, hemen bütçelerine uygun bir ev arayışına girdi. Yüzde 89 engelli olan 55 yaşındaki Musa Cin ve rahatsızlığı nedeniyle çalışamayan eşi Serap Cin, 4.200 TL aylık gelirleriyle bütçelerine uygun ev bulmakta zorlandı.

Bursa'da Kiracı Engelli Aile Kapının Önünde Kaldı

Kendilerine verilen süre dolunca polis eşliğinde eve gelen ev sahibi, tahliye işlemini başlattı. Çaresizlik içinde eşyalarını kapının önüne sıralayan Cin ailesi, sokakta kaldı.

Bursa'da Kiracı Engelli Aile Kapının Önünde Kaldı

Semtteki kira fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle ev sahibinin sözleşmeyi yenilememe kararı aldığını belirten Musa Cin, yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “1999 yılında felç geçirdim, engelli raporu aldım. Bin 200 TL kira ödüyordum. Sözleşmemiz bittiğinde yan komşularımız yabancı uyruklu kişilere evlerini 10 bin TL’ye kiraya vermişler. Ev sahibimiz de ‘kirayı artırmayacağız’ demedi, ‘biz oturacağız’ dedi. Biz de ev aramaya başladık ancak bütçemize uygun bir ev bulmak zor. Sözleşme bitiminden kısa bir süre sonra icra memurları ve polis eşliğinde eve geldiler. Eşyalarımı çıkardılar, eşimle birlikte sokakta kaldık. Aylık gelirim 4.200 TL, bu paralarla ev ararken kendimizi sokakta bulduk.”

Serap Cin ise yaşadığı zorlukları anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bursa'da Kiracı Engelli Aile Kapının Önünde Kaldı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.